Kolejny gorlicki projekt z dofinansowaniem!

Jedna ze 143 Ławek Niepodległości stanie w Gorlicach! Miło nam poinformować, że kolejny gorlicki projekt uzyskał dofinansowanie! Już wkrótce, dzięki Konkursowi Ministra Obrony Narodowej, na skwerze przy Bibliotece stanie multimedialna Ławka Niepodległości.

Z okazji 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w całej Polsce odbywają się liczne uroczystości, a każdy samorząd, instytucja, szkoła chce upamiętnić to wielkie wydarzenie. Z tego też powodu Ministerstwo Obrony Narodowej w sierpniu br. ogłosiło konkurs „Ławka Niepodległości dla samorządów”, w którym swoją ofertę złożyło również Miasto Gorlice.

Do 10 września br. zainteresowane samorządy składały wymagane regulaminem konkursu dokumenty wraz z propozycją lokalizacji Ławki. Lokalizacja była jednym z elementów decydujących o wyborze oferty przez Komisję Konkursową – ważny był m.in. prestiż tego miejsca, jego dostępność dla osób w każdym wieku (również z ograniczeniami ruchowymi), atrakcyjność i estetyka otoczenia zapewniające spokojne i godne korzystanie z przekazu, jaki będzie niosła Ławka Niepodległości. Dlatego też w Gorlicach Ławka Niepodległości zlokalizowana zostanie na skwerze przy ul. Władysława Jagiełły znajdującym się pomiędzy głównym budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wł. Jagiełły 6) a budynkiem wielorodzinnym należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej „Małopolska” (ul. Wł. Jagiełły 3).

Ławka Niepodległości to mała architektura w nowoczesnym wydaniu. Jak zapewnia Ministerstwo Obrony Narodowej, ideą tego przedsięwzięcia jest godne upamiętnienie polskiej państwowości przy zastosowaniu walorów edukacyjnych i praktycznych.

Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania.

Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.

W konkursie złożonych zostało 262 oferty, których ocena trwała do 9 października br. Komisja konkursowa wybrała do dofinansowania 143 propozycje złożone przez 136 samorządów, wśród nich także Miasto Gorlice. Na realizację zadania w naszym mieście MON przeznaczył 30 000 zł, co stanowi 78% kosztorysowej wartości inwestycji. W najbliższych tygodniach nastąpi podpisanie umowy (termin uzależniony od Ministerstwa), a po nim przekazanie dokumentacji projektowej Ławki, której realizacja ma zakończyć się jeszcze w 2018 roku.