Program "Rodzina 500 plus" - jak i gdzie złożyć wniosek na okres zasiłkowy 2017/2018

Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata następują wyłącznie na wniosek - pamiętajmy więc, iż warunkiem koniecznym do dalszego otrzymywania świadczenia jest jego złożenie. Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego jest darmowy. W ślad za komunikatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzegamy przed powstającymi stronami internetowymi, które zawierają możliwość pobrania wniosku za odpłatnością, służą one jedynie wyłudzaniu pieniędzy.

Wszystkie materiały dotyczące Programu "Rodzina 500 plus", w tym sam Wzór wniosku oraz Załączników są już dostępne na naszej stronie internetowej w specjalnie przygotowanej SEKCJI W BIURZE WSPARCIA RODZIN. Poza wzorami druków niezbędnymi do ubiegania się o świadczenie wychowawcze znajdą tam Państwo również wiele innych informacji, które mogą ułatwić złożenie wniosku, a które będziemy systematycznie Państwu udostępniać.

Jak załatwić formalności?

Wniosek o świadczenie wychowawcze trzeba składać raz do roku. Można to zrobić osobiście lub on-line. Wnioski o świadczenie będą przyjmowane począwszy od 1 sierpnia 2017 r. dla osób zamieszkałych na terenie miasta Gorlice w Urzędzie Miejskim, Rynek 2 na parterze (budynek byłej szkoły nr 2, wejście od dziedzińca Urzędu) w Biurze Wsparcia Rodzin pok. 3B. Osoby ubiegające się o wsparcie na pierwsze dziecko, będą dokumentowały sytuację dochodową. Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci nie będzie konieczności dokumentowania sytuacji dochodowej. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego i w takim przypadku co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu. We wniosku trzeba podać dane osoby starającej się o świadczenie, dane drugiego z rodziców oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi zaświadczeniami i oświadczeniami jeśli takie będą w indywidualnej sprawie niezbędne.

Kiedy będzie można składać wnioski?

Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2017 r. Co do zasady, dla osób korzystającychz programu okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Istotne jest, że pierwszy okres na jaki było przyznane prawo do świadczenia był dłuższy, gdyż rozpoczął się 1 kwietnia 2016 r. i trwać będzie do 30 września 2017 roku.

Specjalnie dla naszych mieszkańców przygotowaliśmy również możliwość skorzystania z pomocy pracowników Biura Wsparcia, która może ułatwić samo wypełnienie wniosku. Pracownicy Biura na zainteresowanych pomocą i uzyskaniem szczegółowych informacji czekają już teraz, codziennie w pok. 3B - parter budynku (budynek byłej szkoły nr 2, wejście od dziedzińca Urzędu) lub pod numerem telefonu 18 35 51 275 w godz. 8-18 (poniedziałek) 7:30-15:30 (wtorek - piątek).

Pliki do pobrania: