Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Znak - wózek inwalidzki.

Nowe zasady przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności

Treść

Orzeczenia o niepełnosprawności, których ważność została wydłużona po wybuchu pandemii (tzw. orzeczenia covidowe) zachowają swoją ważność do 30 września 2024 r. Dotyczy to również orzeczeń, których okres obowiązywania upłynął po 5 sierpnia 2023 (wtedy uchylone zostały przepisy specustawy covidowej, dające podstawę do przedłużania ważności orzeczeń).

Zmiany te spowodują, że prawo do świadczeń uzależnionych od posiadania orzeczenia o niepełnosprawności, również zostanie przedłużone do 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do uzyskania nowego ostatecznego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Osoby, które otrzymują takie świadczenia nie muszą składać nowego wniosku. Decyzja o przedłużeniu prawa do świadczenia zostanie im przyznana z urzędu.

Również osoby, którym orzeczenia wygasły po 5 sierpnia 2023 r. i nie zostały wydłużone z mocy ustawy tzw. „konsumenckiej”, a wypłata świadczeń została zakończona z dniem 31 sierpnia 2023 r. otrzymają świadczenia z wyrównaniem od września 2023 r. Będą je otrzymywały do 30 września 2024 r.

Ważność orzeczeń została przedłużona ze względu na kumulację wniosków, które muszą rozpatrzyć powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Związane jest to m.in. z wygaszaniem tzw. orzeczeń covidowych. Po nowe orzeczenia zgłaszają się też osoby, których dokumenty tracą ważność w zwykłym trybie. Do tego dochodzą jeszcze osoby, które ubiegają się o orzeczenie po raz pierwszy.

Nowe przepisy obowiązują od 30 grudnia 2023 r., czyli weszły w życie zanim upłynął pierwszy z terminów wygaszania orzeczeń covidowych.

Podstawa prawna: Ustawa z 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2023 r., poz. 2768).