Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Informacja w sprawie wniosku

Informacja w sprawie wniosku "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej Miasta Gorlice"

Treść

27 lutego 2017 r. Miasto Gorlice złożyło wniosek do Działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W ramach konkursu możliwe jest uzyskanie wsparcia dla budowy lub modernizacji systemów kanalizacji sanitarnej (jako modernizacja sytemu kanalizacyjnego rozumiany jest także rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową) realizowanej w aglomeracjach o wielkości co najmniej 10 000 RLM. Realizacja zgłoszonego przez Miasto Gorlice zadania "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej Miasta Gorlice", obejmować miała rozdział kanalizacji ogólnospławnej na długości ok. 4 496 mb w dużej części centrum miasta (ul. Jagiełły i ul. 3 Maja, ul. Wróblewskiego, Osiedle Magdalena).

Zgodnie z informacją przesłaną przez NFOŚiGW jako Instytucję Organizującą Konkurs, złożony wniosek uzyskał pozytywną ocenę w zakresie spełnienia kryteriów formalnych. Niestety projekt nie otrzymał wystarczającej liczby punktów w ocenie merytorycznej ze względu na jego specyfikę – dotyczył on generalnie rozdziału kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową, dlatego też nie realizował punktowanych przez NFOŚiGW kryteriów, to jest m.in.:
- nie obejmował budowy lub modernizacjo oczyszczalni ścieków (modernizacja oczyszczalni ścieków jest elementem projektu, który jest obecnie realizowany przez MPGK Sp. z o.o. ze współfinansowaniem środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, umowa dofinansowania podpisana 22 września 2016 r.)
- nie przewidywał podłączania nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej (w ocenie NFOŚiGW odbiorcy będący użytkownikami kanalizacji ogólnospławnej w chwili przyłączenia do kanalizacji sanitarnej nie są nowymi użytkownikami);
- nie przewidywał wdrażania technologii umożliwiających wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (zastosowanie lub zwiększenie produkcji biogazu oraz instalacji OZE);
- nie przewidywał wdrożenia inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi;
- nie stanowił projektu ponadregionalnego (nie można było złożyć projektu partnerskiego z gminami będącymi w aglomeracji, tj. Gminą Gorlice oraz Gminą Sękowa z powodu niespełniania wskaźników.).

Urząd Miejski na bieżąco monitoruje ogłaszane nabory w różnych programach operacyjnych oraz konkursy ogłaszane przez instytucje krajowe. W przypadku pojawienia się możliwości aplikowania o środki zewnętrzne na realizację zadania dotyczącego rozdziału kanalizacji ogólnospławnej stosowny wniosek zostanie złożony ponownie.