Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Dzień Matematyki w Miejskim Zespole Szkół nr 3

Dzień Matematyki w Miejskim Zespole Szkół nr 3

Treść

12 marca 2019 roku w Miejskim Zespole Szkół nr 3, już po raz drugi obchodzono Dzień Matematyki. W ten sposób uczniowie i nauczyciele przyłączyli się do tysięcy polskich szkół, które  celebrowały to nietypowe święto „królowej nauk”. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve.

Dzień Matematyki w "Trójce" został zainaugurowany przez nauczycielkę matematyki, Karolinę Maszewską, która przy współpracy z innymi pedagogami, zorganizowała szereg konkurencji i zabaw matematycznych dla klas 4 – 8 szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum.

Podczas przeprowadzonych w tym dniu Matematycznych Mistrzostw, uczniowie zmagali się m.in. z łamigłówkami, zagadkami zapałczanymi, sudoku, układaniem tangramów, z grą w bingo matematyczne, kalamburami matematycznymi. Celem tych różnorodnych gier i zadań było przekonanie uczniów, że matematyka jest ciekawa, potrzebna i może być dla każdego pasjonującą przygodą intelektualną. Dodatkowe zadania polegające na wykonaniu plakatu na temat wylosowanego sławnego matematyka oraz rozwiązaniu krzyżówki gigant, uczniowie wykonali już tydzień wcześniej, a w Dniu Matematyki odbyła się ich prezentacja.

Uroczyste podsumowanie wszystkich działań miało miejsce dzień później, 13 marca, a rozpoczęło go krótkie przedstawienie „Kłótnia liczb” w wykonaniu klasy 5a. Po odczytaniu wyników z poszczególnych konkurencji, dyrektor szkoły, Krzysztof Michalik wręczył nagrody i puchary zwycięzcom.

Mistrzami Matematyki roku 2019 zostały klasy;

  • 6a - w kategorii klas 4 – 6 sp
  • 8a w kategorii klas 7 -8 sp i III gim.

Pozostałe miejsca zajęli:

w kategorii klas młodszych

  •  II miejsce klasa 5a,
  •  III miejsce klasa 4b,
  • IV miejsce- klasa 5b,
  • V miejsce klasa 4a.

W kategorii klas starszych II miejsce zajęła klasa IIIa gim i III miejsce klasa 7a.

Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1- 3, uczestniczyli również w szkolnych  obchodach Dnia Matematyki. Maluchy z wielkim zapałem układały na dywanie zadane kształty, tworzyły z nich ciekawe obrazy, dopasowywały elementy oraz segregowały figury geometryczne. Doskonale poradziły sobie z różnymi zagadkami i pokazały wszystkim, że matematyka może być przyjemna i dawać dużo radości.

W klasach pierwszych odbył się turniej matematyczny pod hasłem „Matematyka nie jest trudna”, podczas którego pierwszoklasiści najpierw w drużynach, a później indywidualnie rozwiązywali matematyczne łamigłówki i zadania. Mistrzem Matematyki klas pierwszych został Norbert Gryzik.

W konkurencjach grupowych I miejsce zajęli:

  • I miejsce; Zuzanna Klajn, Oskar Gucwa, Norbert Gryzik, Leon Gaber
  • II miejsce; Maciej Stój, Paweł Lisowicz, Wiktoria Szarowicz, Bartosz Żak
  • III miejsce; Zuzanna Piotrowska, Mateusz Rodak, Alan Bernardyn, Szymon Miłkowski

Uczniowie klas drugich i klasy trzeciej przez 3 kolejne dni walczyli o tytuł Mistrza Matematyki, rozwiązując różnorodne nietypowe zadania, wymagające logicznego myślenia. W drugim etapie konkursu uczestniczyło po 5 osób z każdej klasy, a zadania odznaczały się większym stopniem trudności.

Po zaciętej dogrywce tytuł Mistrza Matematyki zdobył Łukasz Bugno,

  • II miejsce zajęła Kinga Zagórska
  • III miejsce ex aequo zajęli; Filip Łątka i Weronika Warchał

Pojawiło się również jedno nietypowe zadanie dla wszystkich uczniów, pracowników szkoły  oraz rodziców. Na korytarzach zostały powieszone kartki z rozwinięciem dziesiętnym najsłynniejszej liczby świata, czyli Ludolfiny - liczby Pi (oczywiście początkowe kilkanaście tysięcy liczb). Zadanie polegało na odnalezieniu swojej daty urodzin w odpowiednim układzie, co udało się trzem uczniom z klasy 8a.

Wrażeń i emocji podczas odchodów Dnia Matematyki  (które ostatecznie rozrosło się do Tygodnia Matematyki) nie brakowało. Zmagania z królową nauk zostały nagrodzone nie tylko słodkimi upominkami ufundowanymi przez działającą w naszej szkole Spółdzielnię Uczniowską „Trzmielik”, ale również nagrodami i dyplomami.

Społeczność Trójki udowodniła kolejny raz, że matematyka to nie tylko, „suche liczby”, trudne zadania, definicje i wzory, abstrakcyjne figury, ale przede wszystkim świetna zabawa i pasjonująca podróż do świata nauki.