Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
„Domowi Detektywi

„Domowi Detektywi"

Treść

W Miejskim Zespole Szkół Nr 6 realizowany jest Program Profilaktyczny "Domowi Detektywi". Program wdrożony został w klasie 4a Szkoły Podstawowej pod kierunkiem pani Sylwii Zimowskiej. Zajęcia odbywały się na godzinach wychowawczych. Uczniowie wybrali z pośród siebie liderów i podzielili się na grupy. Przed rozpoczęciem realizacji programu odbyło się zebranie, na którym rodzice zostali zapoznani z planowanym przebiegiem, formą i oczekiwanymi efektami programu. Wyrazili oni zgodę na udział dzieci w programie.

Program cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy  chętnie pracowali z przygotowanymi materiałami, ale też tworzyli własne. Ważna była integracja zespołu klasowego, wspólna praca, odpowiedzialność za przygotowywane zadania. Dzieci bardzo chętnie współpracowały z rodzicami, czego efektem były systematycznie wypełniane tygodniowe "Karty wyników Domowych Detektywów".

Zeszyty przeznaczone do wspólnej pracy uczniów z ich rodzicami obejmowały następujące tematy: negatywne konsekwencje picia alkoholu przez dzieci i młodzież; powody, dla których młodzi ludzie piją alkohol; wpływ środków masowego przekazu na kształtowanie się przekonań na temat alkoholu; rodzaje presji rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z tą presją.

Zgodnie z założonym harmonogramem na zajęciach zostały zrealizowane wszystkie tematy. Uczniowie bardzo aktywnie włączali się do pracy w grupach, uczestniczyli w pogadankach, sami odgrywali przygotowywane scenki, doskonalili umiejętności własnej prezentacji, dokonywania właściwych wyborów, oceny zachowań swoich rówieśników.

Rezultaty programu: integracja grupy; aktywizacja zespołu, wdrażanie do współpracy; poznanie czynników ryzyka związanych z używaniem alkoholu; poznanie wpływu alkoholu na organizm  człowieka (mózg, serce, żołądek, wątrobę); poznanie siły i mechanizmów nacisku grupy rówieśniczej na jednostkę; nauka asertywnej odmowy; propagowanie form pożytecznego spędzania wolnego czasu w towarzystwie rówieśników i rodziców; wskazywanie i utrwalanie wzorów zdrowego stylu życia.

26 kwietnia 2018 roku, jako podsumowanie programu, wychowawczyni wraz z rodzicami klasy zorganizowała "Wieczór Jasia i Małgosi", podczas którego uczniowie przedstawili krótkie podsumowanie prowadzonych przez siebie działań. Wszyscy zebrani mogli podziwiać wykonane przez uczniów plakaty propagujące życie bez alkoholu. Uczestnicy programu zaprosili gości do wspólnej zabawy i poczęstunku. Na zakończenie był czas na podziękowania.

Uczniowie klasy otrzymali również dyplomy za udział w programie. Dziękujemy rodzicom za udział w programie i za udaną współpracę.

Program realizowany  jest ze środków Miasta Gorlice w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki  i Rozwiązywania  Problemów Alkoholowych oraz Narkomanii na rok 2018.

Źródło: MZS Nr 6 w Gorlicach

Tagi