Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Gaudeamus Igitur... w Dworze Karwacjanów

Gaudeamus Igitur... w Dworze Karwacjanów

Treść

11 października br. w Dworze Karwacjanów w Gorlicach, hejnałem Gorlic "Beskidzkie Echo" oraz pieśnią "Gaude Mater Polonia" - rozpoczęła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, z udziałem Starosty Gorlickiego Karola Górskiego oraz Wiceburmistrza Gorlic Łukasza Bałajewicza.

Specjalnym gościem tej doniosłej uroczystości był Franciszek Ziejka - profesor nauk humanistycznych, polski uczony, historyk literatury polskiej, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999-2005, autor i redaktor licznych publikacji naukowych, kilku sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, członek Polskiej Akademii Umiejętności, PENClubu, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

W nastrój tej 12-tej Inauguracji wprowadził wszystkich koncert chóru Cantores Carvatiani pod dyrekcją Anny Cisoń, działający przy Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Wspomniana pieśń „Raduj się, Matko Polsko" podkreśliła powagę i dostojność wydarzenia, „Taki kraj" wzruszyła do łez przejmującymi miłością i ofiarnością do Ojczyzny słowami "Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi, zwycięskiej chwały nadchodzą dni. Dopomóż Boże i wytrwać daj! Tu nasze miejsce, to nasz kraj!". Dopełnieniem tego nastroju było złożenie roty ślubowania, co uczyniło 120-tu słuchaczy, śpiewając wspólnie z chórem pieśń "Gaudeamus Igitur".

Teraz mogła brać studencka "Złotego Wieku" wysłuchać wykładu inauguracyjnego profesora Franciszka Ziejki - "Kościuszko do całego cywilizowanego świata należy ". W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Słuchali z uwagą i zaciekawieniem tej historycznej gawędy o Polaku, bohaterze Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Białorusi, spoczywającym na Wawelu, ale i w Zuchwilu w Szwajcarii, który ma swoje hrabstwo i miasto w USA, najwyższą górę w Australii, dziesiątki pomników w świecie, jest patronem setek ulic, szkół, jest bohaterem obrazów, sztuk teatralnych, filmów. A wszystko dlatego, że w drugiej połowie XVIII wieku podjął walkę o wolność i godność człowieka, o wolność i niepodległość narodów i państw, z hasłem "Za wolność waszą i naszą".

Tekst: Roman Dziubina