Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Ogólnodostępny defibrylator zawisł na froncie Ratusza!

Ogólnodostępny defibrylator zawisł na froncie Ratusza!

Treść

W samym centrum miasta, tuż przy wejściu głównym do budynku Ratusza, zainstalowany został zewnętrzny defibrylator – ogólnodostępne urządzenie ratujące życie w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca.
Defibrylator przy wejściu do gorlickiego Ratusza
Urządzenie marki Defibtech, dzięki poleceniom głosowym i graficznej instrukcji użycia, jest w stanie przeprowadzić przez bezpieczną procedurę defibrylacji, nawet osobę bez medycznego przygotowania.

Defibrylator przy wejściu do gorlickiego Ratusza
Skrzynka, w której znajduje się defibrylator zapewnia optymalne warunki termiczne dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia – ochładzając je w lecie i ogrzewając w zimie. Zamykana jest na zatrzaski, które umożliwią łatwy i bezpieczny dostęp do defibrylatora. W momencie użycia, urządzenie emituje sygnał akustyczny.

Gorlicki defibrylator znajduje się już na ogólnopolskiej mapie AED, co ułatwia przyjezdnym lokalizację urządzenia.
Defibrylator przy wejściu do gorlickiego Ratusza - widok ze środka Ratusza
Szacuje się, że rocznie w Polsce ponad 160 tysięcy osób umiera z powodu problemów związanych z sercem. Większość z tych przypadków to ofiary nagłego zatrzymania krążenia, które często mylone są z zawałem serca. Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym serce przestaje pracować prawidłowo, prowadząc do niedotlenienia organizmu. Po około czterech minutach od zatrzymania krążenia dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Zatrzymanie krążenia może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia czy stylu życia. Wczesne użycie defibrylatora znacząco zwiększa szanse na przeżycie, zwłaszcza jeśli defibrylację przeprowadzi się w ciągu 3 minut od momentu zatrzymania krążenia.