Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Palący się znicz, w tle uczestnicy wydarzenia.

Mijają 84 lata od wybuchu II wojny światowej

Treść

Dzisiaj (1 września), w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej, pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Gorlickiej zebrali się kombatanci, samorządowcy, włodarze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, reprezentanci Związku Sybiraków, Bractwa Kurkowego, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości, Dziennego Domu Seniora, Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, uczniowie i mieszkańcy Gorlic.
Delegacje i poczty sztandarowe.
„Dziś wojna jest najbliżej naszych granic od przeszło 80 lat. Widząc to, co dzieje za naszą wschodnią granicą, przypominamy sobie czym jest wojna – bezmiarem cierpienia, krzywdy, złem i okrucieństwem." – mówił podczas uroczystości burmistrz Rafał Kukla.

„Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Nasi uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny. Droga młodzieży, nie zapominajcie o swojej historii. Szanujcie i pamiętajcie o tych, którzy walczyli za Polskę i którzy oddali życie za nasz kraj." - dodał burmistrz.
Modlitwę odmawia ks. Stanisław Ruszel.
Modlitwę w intencji poległych w czasie wojny gorliczan odmówił Proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP w Gorlicach ks. Stanisław Ruszel.
Poczty sztandarowe podczas uroczytsości.
1 września 1939 roku III Rzesza dokonała agresji na Polskę, co poskutkowało wybuchem II wojny światowej. Działania wojenne przyniosły ok. 60 milionów ofiar z całego świata, w tym ok. 6 milionów z Polski. Wielu gorliczan straciło życie w swoim rodzinnym mieście, wielu zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych. W czasie wojny, na terenie miasta, zamieszkiwanego wówczas w dużej mierze przez społeczność żydowską, utworzone zostało getto. W późniejszych latach z getta wywieziono do obozu zagłady i zamordowano większość gorliczan pochodzenia żydowskiego.
Goście podczas uroczystości.
Kombatanci składają wiązankę pod pomnikiem.
Przemawia burmistrz Rafał Kukla, w tle pomnik.
Galeria zdjęć tutaj.