Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Grobowiec Barutów w nowej odsłonie!

Grobowiec Barutów w nowej odsłonie!

Treść

Kolejny zabytek na gorlickim cmentarzu parafialnym został odnowiony. Mowa o zlokalizowanym obok Kaplicy Miłkowskich grobowcu rodziny Barutów, w którym spoczął powojenny architekt miasta Gorlice Józef Barut.
Lokalizacja grobowca
Po otrzymaniu pozwolenia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przeprowadzony został całkowity remont bryły wraz ze zbrojonymi fundamentami. Granitowe elementy grobowca wykonano metodą piaskowania. W płytach zaznaczono historyczny zarys podziałów ścian grobowca w sposób piaskowy. Renowacja, zakończona w grudniu ubiegłego roku, pochłonęła 27 000 zł została całkowicie sfinansowana ze środków własnych Miasta Gorlice.
Grobowiec
Józef Barut pracował w Powiatowym Biurze Odbudowy w Gorlicach w 1918 r., po czym w 1922 r. powołano go na stanowisko budowniczego miejskiego. Zajmował się między innymi odbudową miasta, które zostało zniszczone działaniami wojennymi na przełomie lat 1914-1915. Wiele współcześnie istniejących budynków, zarówno tych o charakterze mieszkalnym jak i publicznym, wykonanych zostało według jego projektu i pod osobistym nadzorem.

Najbardziej znane zrealizowane projekty architekta miejskiego Józefa Baruta to przebudowa wieży ratuszowej z zegarem, ogrodzenie wokół kościoła i cmentarza parafialnego, wzmocnienie skarpy kościelnej i wzniesienie gmachu banku – Komunalnej Kasy Oszczędności oraz budynku dzisiejszego Gorlickiego Centrum Kultury. Projektował również kościoły m.in. w Krygu, Cmolasie, Tarnowcu i w Staszkówce oraz dwór w Rzepienniku, a także szkoły w Staszkówce i Bystrej.