Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
3 Maja – tak ją pamiętamy

3 Maja – tak ją pamiętamy

Treść

Jest już nowa książka Urszuli Karasińskiej! Tym razem, autorka – zgodnie z zapowiedziami – wzięła na warsztat historię ulicy 3 Maja. To trzecia publikacja z cyklu poświęconego ulicom naszego miasta, której wydawcą jest Miasto Gorlice.

W kolejnej książce Urszuli Karasińskiej przeczytamy o patriotycznych paradach i socjalistycznych pochodach, szampańskich zabawach międzywojennej inteligencji i barwnej diasporze żydowskiej, która tuż przed wybuchem II wojny światowej stanowiła połowę społeczności miasta, z tą drugą połową żyjąc za pan brat. Będzie też o okupacyjnym horrorze – tym zafundowanym przez Rosjan podczas I wojny światowej, jak i przez Niemców – dwadzieścia kilka lat później. Na wesoło zaś – opowieść o niecnej szajce przemytników słoniny, pysznych marcepankach z zmienników i widmie marszałka Piłsudskiego w pobliskim Strzeszynie, które opisał rezydujący przy 3 Maja dwutygodnik „Ludowiec”.

"Każde miasto – duże czy małe – ma taką ulicę. To ulica, w której skupia się życie całego miasta. Tu najtłumniej chodzą ludzie, tutaj są najciekawsze sklepy i restauracje, tu jest największe nagromadzenie księgarń i kawiarń, tu wreszcie, niby to przypadkowo, zawsze spotkasz przyjaciół, z którymi zagadasz się czy wstąpisz na kawę. […] Od zawsze dla Gorlic taką ulicą była 3 Maja" – pisze Urszula Karasińska.

Urszula Karasińska to pasjonatka historii, bibliofil, długoletni pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, koordynatorka projektu „Świadkowie lokalnej historii”. W 2021 roku ukazała się pierwsza książka autorki, w której podjęła temat ulicy Stróżowskiej, natomiast w zeszłym – ul. Jagiełły.

Zachęcamy do dzielenia się wspomnieniami i archiwalnymi fotografiami dotyczącymi gorlickich ulic. Materiały można przesyłać na adres: gorlickieulice@interia.pl albo przekazać do sekretariatu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach z dopiskiem „dla Urszuli Karasińskiej”.

Książkę można nabyć w Pawilonie Historii Miasta Gorlice.