Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Słuchacze UZW przed Dworem Długoszowskich.

Uniwersytet Złotego Wieku pożegnał maj

Treść

31 maja br., w piękną, majową pogodę, studenci – seniorzy Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, wybrali się na wycieczkę do Bobowej – niezwykłego miasteczka nad rzeką Białą.
Słuchacze UZW w Bobowej,
By poznać jego historię, zaprosiliśmy Barbarę Kowalską – emerytowaną polonistkę bobowskich szkół, pełną wiedzy o dziejach miasta Bobowa. Wędrowanie po miasteczku zaczęliśmy od Dworu Długoszowskich, zacnego rodu, który wydał Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego, adiutanta Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzisiaj, odrestaurowany dwór pełni funkcję Szkoły Muzycznej I stopnia, przy której posadowiony jest pomnik Marszałka Piłsudskiego i Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. We wnętrzach szkoły wysłuchaliśmy wspaniałej gawędy pani Barbary o ciekawej i odległej przeszłości – udziału 46. chorągwi Gryfitów Bobowskich w Bitwie pod Grunwaldem.
Słuchacze UZW przed bobowską synagogą.
Z Dworu Długoszowskich przeszliśmy do kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych. Pochodzi z XIV/XV, w latach 1561-1592 pełnił funkcję zboru luterańskiego. W wieku XVIII został przebudowany. Drugim bobowskim kościołem jest ocalony i odrestaurowany późnogotycki kościół pw. św. Zofii z II poł. XV w. – przenoszący nas do czasów średniowiecza.
Słuchacze UZW w bobowskiej synagodze.
Przenieśliśmy się też do czasów, gdy połową mieszkańców Bobowej byli Żydzi. Tego świata już nie ma. Ale ocalała synagoga, żydowska świątynia, która na wszystkich wywołała wrażenie, kirkut z ohelem, gdzie spoczywa cadyk Salomon ben Natan Halberstam oraz Dom Landaua – okruch pamięci – skarbnica pamiątek po bobowskich Żydach, którego właścicielem jest Józef Gucwa, pasjonat lokalnej historii.

Tekst, zdjęcia: Roman Dziubina