Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Obchody 78. rocznicy zakończenia okupacji hitlerowskiej w Gorlicach

Obchody 78. rocznicy zakończenia okupacji hitlerowskiej w Gorlicach

Treść

W 78. rocznicę zakończenia okupacji hitlerowskiej w Gorlicach, pod tablicą pamiątkową pod Domem Pamięci im. Wilhelma Macha, oddano hołd poległym w walce o wolność. Dziś Starosta Powiatu Gorlickiego Maria Gubała, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla oraz Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski złożyli okolicznościowy wieniec oraz zapalili znicz. W uroczystości wzięli udział też członkowie Związku Sybiraków.

Podczas II Wojny Światowej, w czasach, gdy nasze miasto ledwo podniosło się z gruzów po koszmarze Bitwy roku 1915, po raz kolejny Gorlice i Ziemia Gorlicka poniosły ogromną ofiarę. Śmierć na ołtarzu Ojczyzny, z rąk hitlerowców poniosło ponad 8200 mieszkańców. Niemal całkowicie zgładzona została społeczność gorlickich Żydów. Rozstrzelania, łapanki, egzekucje, aresztowania, rabunki i prześladowania stały się dla gorliczan codziennością. W budynku Sklarczykówki, mieściła się siedziba Gestapo –  hitlerowscy oprawcy dokonywali tutaj okrutnych przesłuchań, egzekucji i dopuszczali się kaźni na polskich patriotach. Okupacja i działania wojenne zniszczyły także gorlicki przemysł i handel. Systematycznie wynaradawiano polskie szkoły, a nauczanie o ojczystej historii i języku karano zsyłkami do obozów śmierci.

15 stycznia 1945 roku 38. Armia gen. Kiryłła Moskalenki wchodząca w skład 4. Frontu Ukraińskiego skierowała się na Jasło, Gorlice i Nowy Sącz. Ta operacja nazwana wiślańsko-odrzańską, poskutkowała wycofaniem się wojsk hitlerowskich i wkroczeniem armii radzieckiej do Gorlic 17 stycznia 1945 roku.

Coraz częściej można usłyszeć głosy, że 17 stycznia spotykamy się niepotrzebnie, że Polska, Gorlice, Polacy i Gorliczanie w tym czasie wcale nie odzyskali wolności i swobody jakiej pragnęli. Ciężko się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że historia naszego kraju, naszej małej ojczyzny jest trudna i niejednoznaczna, przepełniona goryczą, smutkiem i okrucieństwem, ale także odwagą i bohaterstwem. Dlatego tym bardziej trzeba oddać swój szacunek wszystkim ofiarom, a także osobom pamiętającym tamte dni.


Tagi