Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Bazylika Mniejsza p.w. NNMP w Gorlicach

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – święto Patronki Gorlic

Treść

Dziś 8 grudnia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – święto głównej Patronki Gorlic. W Bazylice, o godz. 18:00 odbędzie się suma odpustowa z udziałem „Maryjek”, którą odprawi Metropolita Przemyski JE Ks. Abp Adam Szal.

Od samego początku istnienia parafii i pierwszego kościoła farnego, Maryja była opiekunką Miasta, o czym świadczy m.in. dedykacja na frontonie Bazyliki: „Gorlicenses Virgini Deiparae” – „Gorliczanie Dziewicy Bogurodzicy”.
Gorlickie "Maryjki"
„Maryjki” od 300 lat, żarliwą modlitwą do Matki Bożej, wypraszają łaski dla miasta i jego mieszkańców. Sięgająca XVIII wieku tradycja związana jest z legendą o cudownym ocaleniu Gorlic przed epidemią dżumy. Wedle sennego objawienia właścicielki gorlickiego dworu, zaraza ustąpi, jeśli dziewczęta o imionach Maria, które otrzymały je na chrzcie na cześć Matki Boskiej, obejdą granice miasta z modlitwą i śpiewem na ustach.
Giorlickie "Maryjki" - zdjęcie archiwalne
Tak też się stało – dziewczęta w białych szatach, welonach i z kagankami w ręku, wyruszyły w drogę. Procesję zakończyły w Kobylance, u stóp słynącego z cudów obrazu Jezusa Ukrzyżowanego, który przyjął ich ofiarę, a choroba ustąpiła.
Gorlickie "Maryjki" w Bazylice Mniejszej w Gorlicach
Z inicjatywą obywatelską ustanowienia Matki Bożej Niepokalanej patronką Miasta Gorlice, w 2012 r. wystąpiła wspólnota Stowarzyszenia Rodzin Katolickich wraz z grupami i stowarzyszeniami działającymi przy pozostałych gorlickich parafiach oraz z ich proboszczami. Za zgodą Stolicy Apostolskiej (z 12 listopada 2014 roku), 27 czerwca 2015 r. Matka Boża Niepokalana oficjalnie została patronką Gorlic. Uroczystość ogłoszenia tego faktu miała miejsce podczas Mszy Świętej na gorlickim Rynku, którą poprzedziła Sesja Rady Miasta. Eucharystii, w której uczestniczyło kilka tysięcy osób, przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Zdjęcie archiwalne: ze zbiorów Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach