Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Poczty sztandarowe w bazylice mniejszej.

40 lat temu wprowadzono stan wojenny

Treść

Dokładnie 40 lat temu Polskie Radio nadało przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego. Wczoraj (12.12) w Gorlicach odbyły się uroczystości poświęcone tym tragicznym wydarzeniom.
Przemawia Łukasz Bałajewicz.
Obchody rozpoczęły się przed gorlickim Ratuszem, gdzie uroczystego otwarcia wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Stan wojenny 1981-1983” dokonał Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz.
Przemawia Krzysztof Kotowicz.
O godz. 11.30 odbyła się msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego, której przewodniczył ks. Proboszcz Stanisław Ruszel. Po nabożeństwie uczestnicy udali się na Plac Kościelny, gdzie pod pomnikiem Jana Pawła II delegacje złożyły wieńce.
Księża odprawiający mszę.
W uroczystościach udział wzięli między Radna Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Starosta Gorlicki Maria Gubała, w imieniu Burmistrza Rafała Kukli jego Zastępca Łukasz Bałajewicz, przedstawiciele i działacze gorlickiej Solidarności na czele z przewodniczącym Krzysztofem Kotowiczem, poczty sztandarowe oraz Radni Miasta i Powiatu. Oddział krakowski Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowali dr Anna Czocher i dr Paweł Mazur z Biura Badań Historycznych IPN.
Wystawa IPN przed gorlickim Ratuszem.
O wystawie IPN „Stan wojenny 1981-1983”
Złożona z 14 plansz ekspozycja, w postaci syntetycznych tekstów, archiwalnych fotografii i wybranych dokumentów, przybliża okoliczności ogłoszenia stanu wojennego, opisuje represje wprowadzone na mocy nadzwyczajnego ustawodawstwa, informuje o ofiarach pacyfikacji i brutalności milicji oraz ZOMO. Nie zabrakło informacji o oporze Polaków i wsparciu płynącym z zagranicy.
Poczty sztandarowe na Placu Kościelnym.
W trwającym 586 dni okresie stanu wojennego w 52 ośrodkach internowano ok. 10 tys. osób, zmilitaryzowano 129 zakładów pracy, zawieszono komunikację telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji, wstrzymano wydawanie prasy, rozwiązano organizacje społeczne, a także o 250% podniesiono ceny. W tej ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.
Radna jadwiga Wójtowicz składa wiązankę kwiatów.
Organizatorem uroczystości był NSZZ "Solidarność" przy wsparciu Miasta Gorlice.

Galeria zdjęć tutaj.