Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Plakat Oratorium

Oratorium Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem

Treść

W piątek, 10 września o godzinie 20:00, w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach, chór KuNiebu wykona oratorium "Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem", autorstwa Pawła Bębenka.

W sercach chórzystów KuNiebu zrodziło się pragnienie podkreślenia w tej formie uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, przypadającej 8 września.

Inicjatorką powstania oratorium jest s. Ancilla Skwarczyńska, Mała Siostra Niepokalanego Serca Maryi z Marek pod Warszawą. Inspiracją do napisania libretta stały się pisma bł. Honorata Koźmińskiego i jego teologia dotycząca Niepokalanego Serca Maryi, bo, jak zapewnia s. Ancilla, jest to wciąż jeszcze nie odkryty skarb. Jej zdaniem o. Honorat „opracował niesamowitą teologię, która jest jednocześnie bardzo życiowa, bardzo praktyczna”. Serce Maryi według nauczania błogosławionego zakonnika – jak zapewniają siostry Honoratki – jest wzorem poszukiwania w sobie piękna i drogą dla naśladowania dla współczesnych kobiet poszukujących sensu w swojej pracy, zajęciach i codziennym życiu.

Oratorium zbudowane jest w oparciu o układ typowych nieszporów i składa się z następujących części:

  1. Introit
  2. Hymn
  3. Psalm 110
  4. Psalm 127
  5. Psalm 147
  6. Psalm 122
  7. Tuus Totus
  8. Lectio
  9. Magnificat
  10. Prośby

Całość dopełnią rozważania błogosławionego Honorata Koźmińskiego. „Nieszpory”, wykonane przez chór KuNiebu w towarzystwie kameralnej okriestry, harfy i solistów pod batutą Marcina Fejklowicza.

Chodzi o to, by pomodlić się tą muzyką i kontemplować osobę Maryi. Święci jak Jan Paweł II, kard. Wyszyński, o. Honorat, pokazują nam jak Matka Boża jest ważna w polskiej historii – wyjaśnia kompozytor Paweł Bębenek.

Będzie to próba wyrażenia piękna duchowego – poprzez modlitwę muzyką i słowem. Niepokalane Serce Maryi jest dla nas wierzących wzorem piękna człowieka, stworzonego na Boży obraz i podobieństwo. Jest także zapowiedzią naszego celu ostatecznego: Piękna Człowieka Zbawionego, zjednoczonego w pełni z Bogiem w niebie.

Paweł Bębenek - polski śpiewak, kompozytor, dyrygent, związany ze środowiskiem muzycznym przy krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów.Z muzyką liturgiczną zetknął się w 1990, początkowo jako chórzysta. W 1993 rozpoczął pracę z zespołem muzyki dawnej "Bractwo Lutni" z Dworu na Wysokiej, z którym występował podczas wielu koncertów i festiwali w kraju i za granicą.

Zajmuje się muzyczną tradycją kościoła, jest autorem wielu kompozycji i aranżacji dawnych pieśni kościelnych. W maju 2004 Edycja Świętego Pawła wydała jego pierwszą autorską płytę Dzięki Ci Panie. Msza o Miłosierdziu.

Pracował z ludźmi zajmującymi się muzyką dawną i liturgiczną, m.in. z Antonim Pilchem, twórcą i założycielem Bractwa Lutni, Marcinem Bornus-Szczycińskim (Bornus Consort), Stanisławem Szczycińskim (Mikroklimat), Taivo Niitvägi (Linnamuusikud, Tallinn), Andriejem Kotowem (Sirin, Moskwa), Aleksandrem Tomczykiem (Studium Musicae Cracoviense, Kraków) oraz Marcinem i Janem Pospieszalskimi. Jego zaangażowanie w środowisko muzyczne przy krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów zaowocowało m.in. współtworzeniem muzyki do musicalu Zazdrosna Miłość (razem z Piotrem Pałką, Hubertem Kowalskim i Dawidem Kuszem OP).

Wiecej informacji znajduje sie TUTAJ.

Tekst: Marcin Fejklowicz

Tagi