Wiwat Niepodległa! Gorlicki projekt z dofinansowaniem!

„Gorlice 19-19. Wiwat Niepodległa!” to tytuł projektu Gorlickiego Centrum Kultury, który uzyskał dofinansowanie w kwocie 79 000 zł z Programu „Niepodległa”. Do programu złożono aż 2079 wniosków, spośród których dofinansowanie otrzymało tylko 140 projektów, w tym gorlicki projekt.

Projekt ma na celu zaangażowanie mieszkańców w radosne świętowanie odzyskania niepodległości, przywrócenie pamięci o lokalnych bohaterach i wydarzeniach związanych z walką o niepodległość. Rekonstrukcja obozu ułańskiego, spektakl niepodległościowy oraz plenerowy pokaz filmów międzywojennych to wydarzenia, które przybliżą mieszkańcom czasy odradzania się państwa polskiego po 123 latach niewoli. Trwałym elementem projektu będzie mural, który ukaże gorlicką drogę do niepodległości. Dopełnieniem będzie interaktywna lekcja historii, która przywróci pamięć o lokalnych bohaterach i wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości. Na zakończenie projektu powstaną niepodległościowe kartki pocztowe. Najpiękniejsze z pocztówek trafią do mieszkańców, którzy będą mogli przesłać je swoim bliskim, aby w ten sposób wyrazić swoją radość z wolnej Polski. Wszystkie te działania łączy duma z ojczyzny, poczucie wspólnoty, chęć wywołania pozytywnych emocji i próba symbolicznego przeniesienia odbiorców w czasie.

Projekt zakłada:
- plenerowy pokaz filmów międzywojennych,
- Niepodległościową fetę u Długosza,
- rekonstrukcję obozu ułańskiego,
- organizację Interaktywnej lekcji historii,
- zorganizowanie konkursu plastycznego na projekt kartki pocztowej o tematyce patriotycznej,
- stworzenie muralu „Niepodległe Gorlice”.

Partnerami projektu są Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorlicach oraz Miejskie Zespoły Szkół w Gorlicach.

Projekt realizowany będzie od maja do listopada 2019 r.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Tagi