Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Łukasiewicz nafciarz romantyk

Łukasiewicz nafciarz romantyk

Treść

Ignacy Łukasiewicz kojarzy się głównie z pierwszą lampą naftową, jednak w rzeczywistości był o wiele bardziej barwną postacią. Najnowsza produkcja Telewizji „Obiektyw” pt. „Łukasiewicz nafciarz romantyk”, to film ukazujący tytułowego bohatera w szerszym świetle. Jako że nasze miasto było dla przedsiębiorcy jednym z głównych miejsc działalności, nie mogliśmy przejść obok tego projektu obojętnie i dumnie wspieraliśmy jego realizację!


„Łukasiewicz nafciarz romantyk”, emitowany będzie w okolicznych miastach, jak i w ogólnopolskich sieciach telewizyjnych oraz na pokazach specjalnych i festiwalowych. W Gorlicach emisje filmu planujemy już w maju! Śledźcie na bieżąco stronę i funpage miasta, aby nie przegapić miejskiej premiery filmu!

Reżyserem filmu jest Maciej Wójcik. Scenariusz napisał Łukasz Walczak, opierając się na pierwszym wywiadzie, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Zdjęcia są autorstwa Mariusza Konopki. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas, Mateusz Mikoś, Marek Litewka. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak.

Film opowiada o losach Ignacego Łukasiewicza od 1848, kiedy to wynalazca rozpoczął pracę farmaceuty we Lwowie, do roku 1870, czyli uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Produkcja ukazuje losy Łukasiewicza zarówno jako wynalazcy, jak i wielkiego społecznika.
Sponsorami filmu są: Grupa Orlen, Gaz System, PGNiG, Grupa Nowy Styl, Orlen Oil, Orlen Południe, Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, BOŚ Bank, Fundacja PKP i RBDiM w Krośnie. Film powstał przy wsparciu Miasta Gorlice, Jasła, Krosna, Rzeszowa oraz Sanoka, Starostwa Powiatowego w Krośnie i Rzeszowie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansenu Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum Regionalnego w Jaśle.