Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wspólna promocja Ziemi Gorlickiej

Wspólna promocja Ziemi Gorlickiej

Treść

Od 13 do 15 maja 2016 r. w centrum  Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, który znajduje się na pograniczu trzech dużych miast - Chorzowa, Siemianowic Śląskich i Katowic, w Parku Śląskim w Chorzowie zagościła kolejna edycja targów turystyki weekendowej „Atrakcje Regionów”.

Jest to wydarzenie wspierające turystykę regionalną między innymi poprzez promowanie najciekawszych miejsc i obiektów regionów. Targi to także upowszechnianie wiedzy na temat rozwoju turystyki miejskiej i wiejskiej oraz tradycyjnych produktów lokalnych i regionalnych. Na targach wystawiają się przedstawiciele wielu ciekawych zakątków Polski, także operatorzy turystyki regionalnej, hotele i obiekty hotelarskie, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje i  producenci żywności, organizatorzy i animatorzy atrakcji kulturalnych i turystycznych, przewodnicy turystyczni, centra sportowe, obiekty kultury oraz wszystkie osoby, firmy i instytucje zajmujące się wspieraniem i promowaniem turystyki regionalnej.

Tegoroczna edycja targów wzbogacona została o stoisko wystawiennicze reprezentujące  nasz region, region Magicznej Krainy Łemków i Pogórzan. Na wizerunek ekspozycji składały się:

  • Drewniane Świątynie wpisane na listę UNESCO między innymi cerkwie: w Kwiatoniu, Owczarach, Brunarach i kościoły: w Sękowej, Binarowej,
  • Miasto Gorlice reprezentowane przez akcenty historii; I wojny światowej - Bitwy pod Gorlicami oraz światowych początków historii przemysłu naftowego - Skansen Przemysłu Naftowego Magdalena na Karpackim Trakcie Naftowym,
  • Sękowa i jej okolice reprezentowane przez „Magurską Krainę Orlika”,
  • Uście Gorlickie i okolice reprezentowane przez „Krainę Czarnego Bociana”,
  • Biecz  „Diament Karpat” miasto Kromera, królów, kata i piernika,
  • Zagroda Maziarska z Łosia z gminy Ropa,
  • Kultura Pogórzańska
  • Kultura Łemkowska
  • „Wysowianka” woda mineralna z Uzdrowiska Wysowa Zdrój oraz Sanatorium, Park wodny
  • Zajazd i restauracja „Leśny Dworek” z Gorlic

Organizatorami  wyjazdu na tegoroczną edycje Targów Regionów był: zajazd i restauracja „Leśny Dworek” i stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Beskid Zielony”. Pomocy przy organizacji i realizacji udzielił: Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach i Przedsiębiorstwo Transportowe i Handlowe „Libropol”.

Udział w targach turystycznych nie byłby możliwy gdyby nie pomoc finansowa, merytoryczna i organizacyjna: Urzędu Miejskiego w Gorlicach, Uzdrowisku Wysowa S.A., Zajazdowi i Restauracji „Leśny Dworek”,  Starostwa Powiatowego w Gorlicach, Urzędu Miasta i Gminy w Bieczu, Urzędowi Gminy Ropa, Urzędowi Gminy Uście Gorlickie, Urzędowi Gminy Sękowa.

Stoisko targowe Magicznej Krainy Łemków i Pogórzan to parateatralna prezentacja regionu. Oprócz standardowych materiałów informacyjno-promocyjnych informujących o atrakcjach i infrastrukturze turystycznej stoisko charakteryzowało się dynamiczną prezentacją.

  • Kat biecki informował o swojej profesji i zapraszał do Biecza miasta królów.
  • Sylwetka – maskotka orlika krzykliwego w sposób bardzo sugestywny zapraszała do wizyty w Beskid Niski w okolice Sękowej i Magury Małastowskiej.
  • Sylwetka – maskotka czarnego bociana zapraszała do Wysowej Zdroju regionu Uścia Gorlic-kiego w Beskidzie Niskim.
  • Makieta wozu maziarskiego oraz mapa schematyczna tras przejazdu maziarzy z mazią po Europie informowała i zapraszała do Zagrody Maziarskiej z Łosia gminy Ropa.
  • Makiety żołnierzy z okresu I wojny światowej sugestywnie zapraszały na stoisko, na którym zainteresowani goście otrzymywali informacje i materiały o atrakcjach Gorlic, Bitwie Gorlickiej, Skansenie Przemysłu Naftowego „Magdalena” oraz światowych początkach historii przemysłu naftowego z jej prekursorem Ignacym Łukasiewiczem.
  • Możliwość degustacji Wysowianki - wody mineralnej z Wysowej Zdroju przyciągała wielu zainteresowanych, którzy przy okazji mogli zapoznać się z atrakcjami niespotykanego w swoim charakterze uzdrowiska karpackiego oraz ofertą Uzdrowiska Wysowa S.A.
  • Całość zwieńczała sugestywna mapa schematyczna naszego regionu łemkowszczyzny i części pogórza.

Sylwetki: kata, orlika krzykliwego, czarnego bociana zapraszały na stoisko „Magicznej Krainy” w różnych miejscach ekspozycji targowej. Targi odwiedziło tysiące osób, zainteresowanych wyborem ciekawego miejsca na wypoczynek oraz chcący skorzystać z ciekawych imprez towarzyszących targom, głównie mieszkańcy aglomeracji śląskiej, goście przyjezdni oraz uczestnicy targów. Stoisko usytuowane było tuż przy scenie, więc każdy kto odwiedził namiot targowy odwiedzał naszą ekspozycję. Zainteresowanie było bardzo duże, gdyż targi odwiedziły głównie osoby poszukujące nowych miejsc oraz osoby ceniące aktywne formy spędzania czasu, takie jak turystyka piesza, rowerowa, motocyklowa, biwakowanie czy sporty ekstremalne. Na co między innymi miała wpływ reklama i informacja prezentowana w Radiu Katowice. Kilkakrotnie emitowana była informacja o Magicznej Krainie Łemków i Pogórzan zapraszająca do odwiedzenia naszego stoiska. Z dużej ilości materiałów reklamowych i promocyjnych jakie posiadaliśmy na naszym stoisku wszystkie zostały przekazane gościom naszej prezentacji.

Na atrakcyjność targów turystyki weekendowej ”Atrakcje Regionów” miał niewątpliwie wpływ ciekawy program, w którym nie zabrakło dodatkowych atrakcji, takich jak spotkanie z podróżniczką i autorką książek – Beatą Pawlikowską, podczas imprezy realizowany był popularny, telewizyjny program kulinarny „Rączka gotuje”, swoje mistrzostwo zaprezentował Krzysztof Drabik – jedyny barman na świecie, który zdobył nagrodę publiczności w programie „Mam talent”, dodatkową atrakcją targów był rejs po Kanale Regatowym łodzią flisacką w towarzystwie śpiewających Flisaków Pienińskich, pokaz tłoczenia oleju wraz z degustacją.

Aglomeracja Śląska powinna być w kręgu naszych zainteresowań w kontekście realizacji turystyki przyjazdowej. Liczne spotkania napawają nadzieją, że w najbliższym czasie powinna nastąpić realizacja naszej oferty. Grupy turystów – mieszkańców śląska powinny pojawić się w naszym regionie, a tym samym zostanie osiągnięty cel udziału w targach naszej ekspozycji.

Dziękując wszystkim partnerom zorganizowanego udziału w imprezie targowej w szczególny sposób składamy podziękowania Pani Lucynie Haluch właścicielce Zajazdu i Restauracji „Leśny Dworek” za determinacje i pomoc w realizacji naszego udziału w targach. Specjalne podziękowanie: dla uczniów Rafałowi Grzesiakowi i Wojciechowi Cenkierowi z Zespołu Szkól Ekonomicznych, którzy wcielili się w sylwetki orlika krzykliwego i czarnego bociana, dla Pana Krzysztofa Kucuby, który pełnił rolę kata bieckiego oraz punktom informacji turystycznej w Bieczu i Uściu Gorlickim.

Źródło: Stowarzyszenie "Beskid Zielony" LOT