Gorlice świętują 100-lecie niepodległości!

Urząd Miejski w Gorlicach, Gorlickie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela oraz Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorlicach, serdecznie zapraszają do udziału w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczyste świętowanie jednej z najważniejszych dat w historii naszego kraju rozpoczniemy w czwartek 8 listopada. W wyjątkowym programie przewidzieliśmy szereg wydarzeń, które pozwolą wyrazić swoją miłość i przywiązanie do Ojczyzny. Mamy nadzieję, że poprzez wspólne świętowanie godnie oddamy hołd twórcom i obrońcom odrodzonego Państwa Polskiego.


PROGRAM


8 listopada 2018, godz. 10:00, gorlicki Rynek
Żywa flaga na gorlickim Rynku

Pokażmy, że warto być dumnym z barw narodowych! Wszystkich obecnych połączy biało-czerwona flaga, a z wieży ratuszowej zostanie wykonane zdjęcie ułożonej przez mieszkańców mozaiki. Podczas wydarzenia uczestnikom happeningu będą rozdawane bezpłatnie białe i czerwone baloniki.


9 listopada 2018, godzina 18:30, Plac Kościelny przed Bazyliką Mniejszą w Gorlicach
Mapping 3D „Ściana historii” i wspólne patriotyczne śpiewanie

Za sprawą projekcji, mappingu 3D przygotowanego specjalnie na tę okazję – budynek Bazyliki „ożyje” i stanie się sceną opowieści „Mała-wielka Ojczyzna – gorlickie echa historii”. Z towarzyszeniem chóru „Belfersingers” włączymy się w śpiew pieśni patriotycznych, a fasada Bazyliki nabierze nowych barw dzięki pracom plastycznym uczniów gorlickich szkół.


9 listopada 2018 r. godz. 16.00, Dom Polsko – Słowacki
10 listopada 2018 r. godz. 9.00 i 15.00, Dom Polsko – Słowacki

„Piernikowe Obchody Niepodległości” (warsztaty zdobienia pierników)

Zapraszamy rodziców z dziećmi, w tym z niepełnosprawnością, na wspólną podróż w świat pachnących pierników, które będą nawiązywać do symboli i barw naszego kraju. W trakcie warsztatów poznacie historię piernika, metody jego wytwarzania, nauczycie się tajników i sztuczek używania lukrów, szablonów i pisaków do dekorowania pierników, by każdy z nich był małym arcydziełem. Więcej informacji tutaj.


10 listopada 2018, godz. 9:00, Hala Sportowa OSiR, ul. Sportowa 9
Mistrzostwa Gorlic w Badmintonie w ramach projektu „100 turniejów na 100-lecie Niepodległości”


11 listopada 2018, godz. 10:00, Bazylika Mniejsza w Gorlicach, Pomnik Niepodległości
Uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny. Program słowno-muzyczny.

Po Mszy Św. przemarsz pod pomnik Niepodległości w Gorlicach, gdzie nastąpi okolicznościowe przemówienie Burmistrza Miasta, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.


11 listopada 2018, godz. 12:00, Pomnik Niepodległości w Gorlicach
Niepodległa do hymnu!

11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe będziemy śpiewać hymn państwowy. W Gorlicach hymn zaśpiewamy bezpośrednio po uroczystościach patriotycznych pod Pomnikiem Niepodległości. Dołącz do nas! Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie hymn.


15 listopada 2018, godz. 10:00, gorlicki Rynek, Pawilon Historii Miasta
Wystawa plenerowa oraz premiera audiobooka
Wystawa plenerowa na rynku miasta, utworzona na podstawie materiałów zgromadzonych podczas realizacji zadania „Świadkowie lokalnej historii”. W Pawilonie Historii Miasta odbędzie się premiera audiobooka, zawierającego  wspomnienia gorlickich świadków lokalnej historii.

Spotkajmy się podczas tego wyjątkowego święta!

Część wydarzeń dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.