W stronę światła – Dzień i Noc z Łukasiewiczem


Czy wiesz, że w 1853 roku rozpoczęła się historia polskiego i światowego przemysłu naftowego? Data ta jest związana z pierwszą skonstruowaną przez Ignacego Łukasiewicza lampą naftową, która rozświetliła pomieszczenia szpitala we Lwowie podczas pilnej, nocnej operacji. Od tego przełomowego wydarzenia mija 165 lat, a Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego i wielki innowator, który poprzez swoje badania nad destylacją ropy naftowej oraz wynalazek pierwszej ulicznej lamy naftowej, rozsławił Gorlic „Miasto Światła” i rozpoczął nowy - przełomowy etap w dziejach ludzkości.

Dlatego z tej okazji serdecznie zapraszamy na wydarzenie pn. „W stronę światła – Dzień i Noc z Łukasiewiczem" które odbędzie się 29.09.2018 r. w Gorlicach i jest częścią projektu "Łukasiewicz - Gorlice i wszystko jasne. 165. rocznica zapalenia lampy naftowej”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”

 

Program wydarzenia:

„W stronę światła – Dzień i Noc z Łukasiewiczem„

 29.09.2018 r.  - Gorlice

  • Wstęp wolny do Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza oraz Skansenu Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach
  • Wystawa pamiątek naftowych w Pawilonie Historii Miasta oraz wystawa plenerowa na gorlickim Rynku
  • godz. 19.00 -  pokazy teatrów ognia z Polski, Słowacji i Węgier – gorlicki Rynek

 

Serdecznie zapaszmy!