Gorlice liderem Unii Światłowodowej!

Z inicjatywy Orange Polska oraz przedstawicieli Gorlic, Nowego Targu i Podegrodzia utworzona została Małopolskia Unia Światłowodowa, której celem jest zapewnienie szerokopasmowego internetu mieszkańcom Małopolski, likwidacja „białych plam” w województwie oraz rozwój społeczeństwa informacyjnego. Co za tym idzie, już wkrótce dostęp do szerokopasmowego Internetu w naszym mieście stanie się dużo łatwiejszy! Tym samym Gorlice zwiększają swoją atrakcyjność zarówno dla mieszkańców jak i przyszłych inwestorów.

Dostęp do szerokopasmowego Internetu to obecnie podstawa, w Gorlicach nadal mamy miejsca gdzie istnieją problemy z zasięgiem i szybkim dostępem do sieci. Cieszę się, że dzięki Unii Światłowodowej zaczyna się to zmieniać - mówi burmistrz Rafał Kukla. Temat budowy sieci szerokopasmowego internetu ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) był szeroko omawiany już 18 czerwca na spotkaniu Wójtów i Burmistrzów powiatu gorlickiego w Małastowie. Dostęp do technologii przyszłości to kolejny ważny krok dla naszego miasta i ziemii gorlickiej, to korzyść dla wszystkich – dodaje.

Małopolska Unia Światłowodowa to projekt Orange współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jej celem jest nawiązanie współpracy z lokalnymi samorządami w celu optymalizacji procesu realizacji inwestycji. W 60 małopolskich gminach  obejmujących 423 miejscowości Orange Polska przygotowuje się do realizacji inwestycji związanych z budową sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Do 2020 r.  światłowód dotrze do ponad 55 tys. gospodarstw domowych i 627 szkół, a operator na inwestycje przeznaczy nawet 176 mln zł, ze środków własnych oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Pierwsze ze szkół zostaną podłączone już w te wakacje.

25 lipca 2018r. w Krakowie odbyło się oficjalne podpisanie umów na realizację zadania.

Unia Światłowodowa funkcjonuje już w województwie lubuskim, pomorskim, mazowieckim i zachodniopomorskim.