Festiwal Światła w Gorlicach!


Już w najbliższą sobotę (28 lipca) zapraszamy w podróż malowaną światłem podczas FESTIWALU ŚWIATŁA „4 żywioły”! Na obiektach sportowych OSiR będziecie mogli zobaczyć m.in. zapierający dech w piersiach pokaz pirotechniczny, pokaz laserów i sztucznych ogni, artystów władających światłem i dźwiękiem, mapping 3D, a całość wydarzenia dopełni niezwykle oświetlona przyroda i energetyczna muzyka! Nie może Was zabraknąć!

Wydarzenie wpisuje się oczywiście w hasło promocyjne miasta czyli „Gorlice – Miasto Światła”. Myśl przewodnia nawiązuje zaś do czterech żywiołów – wody, ziemi, ognia i powietrza, które wpisują się w historię i krajobraz naszego regionu. Data wydarzenia towarzyszyć będzie rocznicy zapalenia pierwszej lampy naftowej, za którą uznajemy dzień 31 lipca 1853 roku (oświetlono w ten sposób lwowski szpital powszechny).

  • Woda – nawiązanie do wód termalnych i mineralnych w które bogaty jest nasz region (Wysowa, Bardejov, Wapienne),
  • Ziemia – nawiązanie do historii wydobycia ropy naftowej,
  • Ogień –  odniesienie do wykorzystania ropy jako paliwa i źródła światła – zapalenia pierwszej ulicznej lampy naftowej w Gorlicach,
  • Powietrze – odniesienie do przestrzeni i natury regionu.

Festiwal Światła rozpocznie się o godz. 20.00 koncertem zespołu rockowego Datum vyroby z Bardejova. Zespół powstał w 2003 roku na Słowacji i od tej pory zagrał wiele koncertów, także w Polsce, Czechach, Austrii, Serbii czy Rumunii.

Oczywiście ze względów na to, że pokazy pirotechniczne i światła najlepiej wyglądają, gdy jest ciemno, właściwy festiwal i pokaz rozpocznie się dopiero po zmroku (ok. godziny 21:00).

Podczas Festiwalu swoją premierę będzie miał także film edukacyjno-promocyjny, ukazujący największe atrakcje geoturystyczne pogranicza, rozwój przemysłu naftowego na Ziemi Gorlickiej oraz historię wydobycia wód mineralnych i działalności uzdrowiskowej Bardejowa.

Na zakończenie pokazu świetlnego zagra polsko-słowacki duet Dj-ów R06 & Peet Beck. Jak sami o sobie mówią to „słowiańscy bracia” – Rafał pochodzi z Gorlic, a Peter z Bardejova. Ich pierwszy kawałek „Pumpin'” promowała ekipa Ministry of Sound. Od tamtej pory mają za sobą masę singli i remiksów w przeróżnych światowych wytwórniach muzycznych. W 2014 roku ruszyli ze specjalną trasą koncertową WE LOVE HARDER! World Tour pełną emocji, pasji, energii oraz specjalnie wyselekcjonowanej muzyki elektronicznej. Duet odwiedza coraz to dalsze lokalizacje na ich klubowej mapie.

Wydarzenie wpisuje się w festiwal muzyki elektronicznej Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival”, który odbył się w miniony weekend w Gorlickim Centrum Kultury.

Festiwal realizowany jest w ramach projektu Miasta Gorlice „Geoturystyka szansą na rozwój pogranicza polsko-słowackiego”, który uzyskał dofinansowanie z Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Partnerem projektu jest Bardejów, z którym od 1999 roku łączy nas umowa partnerska.

Zarówno Gorlice jak i Bardejów, ze względu na malownicze położenie w sercu polskich Karpat – na skraju Beskidu Niskiego, dysponują unikatowymi atrakcjami geoturystycznymi, opartymi na zasobach geologicznych. Gorlice to kolebka przemysłu naftowego, gdzie powstawały pierwsze na świecie kopanki i kopalnie ropy naftowej, a Bardejów to miejscowość uzdrowiskowa, ze źródłami wód mineralnych. Pogranicze polsko-słowackie w rejonie Gorlic i Bardejova to teren niepowtarzalny, mentalnie i językowo bliski, mający wspólną historię, kulturę i tradycję. Łączy nas również chęć rozwoju turystyki w naszym regionie, stąd wspólny projekt. Oprócz Festiwalu Światła w ramach projektu zorganizowany zostanie m.in. film i kampania promocyjna w mediach ogólnopolskich, parada z lampionami w Bardejovie,  szkolenie turystyczne,  publikacja z mapą atrakcji geoturystycznych.

O projekcie pisaliśmy TUTAJ.