Zbliża się gorlicki Festiwal Światła!


Mamy zaszczyt zaprezentować wydarzenie jakiego jeszcze w naszym mieście i okolicy nie było! W ostatni weekend lipca (28 lipca) zapraszamy w podróż malowaną światłem podczas FESTIWALU ŚWIATŁA „4 żywioły”! Na obiektach sportowych OSiR będziecie mogli zobaczyć m.in. zapierający dech w piersiach pokaz pirotechniczny, pokaz laserów i sztucznych ogni, artystów władających światłem i dźwiękiem, mapping 3D, a całość wydarzenia dopełni niezwykle oświetlona przyroda i energetyczna muzyka! Nie może Was zabraknąć!

Wydarzenie wpisuje się oczywiście w hasło promocyjne miasta czyli „Gorlice – Miasto Światła”. Myśl przewodnia nawiązuje zaś do czterech żywiołów – wody, ziemi, ognia i powietrza, które wpisują się w historię i krajobraz naszego regionu. Data wydarzenia towarzyszyć będzie rocznicy zapalenia pierwszej lampy naftowej, za którą uznajemy dzień 31 lipca 1853 roku (oświetlono w ten sposób lwowski szpital powszechny).

  • Woda – nawiązanie do wód termalnych i mineralnych w które bogaty jest nasz region (Wysowa, Bardejov, Wapienne),
  • Ziemia – nawiązanie do historii wydobycia ropy naftowej,
  • Ogień –  odniesienie do wykorzystania ropy jako paliwa i źródła światła – zapalenia pierwszej ulicznej lampy naftowej w Gorlicach,
  • Powietrze – odniesienie do przestrzeni i natury regionu.

Oczywiście ze względów na to, że pokazy pirotechniczne i światła najlepiej wyglądają gdy jest ciemno, właściwy festiwal i pokaz rozpocznie się dopiero po zmroku (ok. godziny 21:00).  Wkrótce więcej informacji i szczegóły wydarzenia.

Wydarzenie wpisze się w festiwal muzyki elektronicznej Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival”, który odbędzie się w dniach 20-21 lipca 2018 r. w Gorlicach.

Fesiwal realizowany będzie w ramach projektu Miasta Gorlice „Geoturystyka szansą na rozwój pogranicza polsko-słowackiego”, który uzyskał dofinansowanie z Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Partnerem projektu jest Bardejów, z którym od 1999 roku łączy nas umowa partnerska.

Zarówno Gorlice jak i Bardejów, ze względu na malownicze położenie w sercu polskich Karpat – na skraju Beskidu Niskiego, dysponują unikatowymi atrakcjami geoturystycznymi, opartymi na zasobach geologicznych. Gorlice to kolebka przemysłu naftowego, gdzie powstawały pierwsze na świecie kopanki i kopalnie ropy naftowej, a Bardejów to miejscowość uzdrowiskowa, ze źródłami wód mineralnych. Pogranicze polsko-słowackie w rejonie Gorlic i Bardejova to teren niepowtarzalny, mentalnie i językowo bliski, mający wspólną historię, kulturę i tradycję. Łączy nas również chęć rozwoju turystyki w naszym regionie, stąd wspólny projekt. Oprócz Festiwalu Światła w ramach projektu zorganizowany zostanie m.in. film i kampania promocyjna w mediach ogólnopolskich, parada z lampionami w Bardejovie,  szkolenie turystyczne,  publikacja z mapą atrakcji geoturystycznych.

O projekcie pisaliśmy TUTAJ.