Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Galicyjskie cmentarze - spojrzenie po 100 latach

Galicyjskie cmentarze - spojrzenie po 100 latach

Treść

Zbliża się 103. rocznica Bitwy pod Gorlicami – jednej z największych bitew I wojny światowej na froncie wschodnim. Przypominają o tym dramacie liczne, przepiękne w swej architekturze cmentarze wojenne rozsiane po ziemi gorlickiej. Zapraszamy do Pawilonu Historii Miasta Gorlice na wystawę „Galicyjskie Cmentarze – spojrzenie po 100 latach” autorstwa Waldemara Dobrowolskiego. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 23 kwietnia o godz. 17.00 w Pawilonie Historii Miasta.

Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów
Podarujcie swe serca ziemi
Która ich kryje

(Epitafium na cmentarzu nr 59 w Przysłupiu)

Waldemar Dobrowolski – to fotograf, pasjonat ziemi gorlickiej, miłośnik historii regionu Beskidu Niskiego.

100 lat temu Polska odzyskała niepodległość, co było następstwem rozpadu Austro-Węgier – monarchii, która budowała cmentarze wojenne w Galicji.

100 lat temu te prace przerwano. Jak to wyglądało wtedy, a jak wygląda dzisiaj. Zapraszamy Państwa do galerii porównawczej wybranych zdjęć archiwalnych.

Wystawa prezentuje nekropolie ziemi gorlickiej oraz sąsiednich terenów, znajdujących się w obrębie historycznych okręgów cmentarnych: I żmigrodzkiego oraz III gorlickiego. Są to dzieła wybitnych architektów: Słowaka Duszana Jurkowicza oraz niemieckiego porucznika Hansa Mayra.

Prezentowane fotografie są próbą odtworzenia takich samych kadrów, jakie zarejestrowano niemal 100 lat temu oraz zilustrowania zmiany krajobrazu w najbliższym otoczeniu cmentarzy, które zaszły na przestrzeni stulecia.

Wystawa będzie dostępna od 23 kwietnia do 25 maja. Pawilon otwarty jest w poniedziałki od 7.30 do 18.00, a od wtorku do piątku: 7.30 – 15.30.