Dni Gorlic 2018!

Zaproś rodzinę i znajomych do Gorlic na majówkę! Mamy dla Was znakomitą propozycję! Długi weekend pod znakiem DNI GORLIC 2018! Świętowanie rozpoczniemy 29 kwietnia festiwalem muzyki folkowej „4 Strony Karpat”.

Agnieszka Chylińka i Sławomir to gwiazdy Dni Gorlic 2018, które wybraliście podczas głosowania internetowego. Dla miłośników muzyki folkowej przygotowaliśmy dwudniowy Festiwal „4 Strony Karpat”, którego gwiazdami będą zespoły Haydamaky i Sokół Orkestar. Ale to nie koniec niespodzianek! Wesołe miasteczko, folk-kiermasz, gorlickie klasyki, zawody blackmintonowe – to tylko część atrakcji, które w tym roku przygotowaliśmy dla Was. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Dni Gorlic 2018.


PROGRAM DNI GORLIC 2018


28 kwietnia 2018 (sobota)


godz. 9.00, Miejski Zespół Szkół Nr 5, ul. Krakowska
XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Gorlic w szachach


godz. 15.00 - 22.00, gorlicki Rynek, namiot festiwalowy
Festiwal „4 Strony Karpat”: folk-kiermasz, spotkania z artystami, warsztaty rękodzieła artystycznego, wystawa plastyczna i tańce z muzyką "na żywo"
godz. 17.00 – 22.00, gorlicki Rynek
Festiwal „4 Strony Karpat” - koncerty

Gorlicki Festiwal "4 Strony Karpat" to potężna dawka porywającej muzyki folkowej, podana w zupełnie nowy, atrakcyjny sposób przez fenomenalne zespoły.  Podczas pierwszego dnia festiwalu zagrają: Legend of Kazimierz, Balkanscream, Tołhaje, Haydamaky.


Legend of Kazimierz

Zespół założony w 2013 roku w Krakowie. Na tworzoną przez nich muzykę składa się kilka elementów: fascynacje twórczością żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska – w szczególności Bułgaria i Serbia, muzyka turecka, muzyka cygańska jak i własne kompozycje. Muzycy występowali z takimi gwiazdami jak np. Hans Zimmer, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy. Strona zespołu na Facebooku


Balkanscream

BALKANSCREAM jest siedmioosobowym kolektywem bałkańskim łączącym różne style muzyczne, przeplatając jazz, folk i elektronikę, tworząc niepowtarzalny język zespołu. Instrumentarium zespołu to klarnet, trąbka, saksofony, gitara, mandola, gitara basowa, etniczne perkusjonalia, perkusja oraz chóry bułgarskie w wykonaniu DJ Ludwika Zamenhofa. Pełne nostalgii i żywiołowości koncerty, pokazują, że jest to rodzaj muzyki w której każdy słuchacz znajdzie cząstkę siebie. Nowoczesna muzyka bałkańska, to recepta BALKANSCREAM na oczarowanie odbiorcy dźwiękami, których nigdy dosyć. Oficjalna strona zespołu


Tołhaje

Zespół TOŁHAJE powstał wiosną 2000 r. z inicjatywy dwóch muzyków Damiana Kurasza i Janusza Demkowicza. Po krótkim czasie dołączyli do nich inni muzycy, pochodzący z terenów Podkarpacia: Marysia Jurczyszyn, Tomasz Duda, Jakub Mietła, Robert Krok, Łukasz Moskal i Piotr Rychlec. W swojej twórczości, zespół czerpie inspiracje m.in. z tradycji Bojków i Łemków – grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady przed 1947 r., z kultury muzycznej terenów Polski południowo-wschodniej (Lubelszczyzna) oraz grup etnicznych dzisiejszej Ukrainy. Oficjalna strona zespołu


Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem

Ukraiński zespół folk rockowy, grający mieszankę ska, reggae, rocka, dubu i tradycyjnej muzyki ukraińskiej. Muzycy określają swój styl jako Kozak Rock. Współpracują z polskimi artystami – nagrali wspólną płytę z grupą VooVoo, współpracowali z Maciejem Maleńczukiem, Kamilem Bednarkiem, Krzysztofem „Grabażem” Grabowskim czy Pablopavo, Pudelsami. Wspólnie z Andrzejem Stasiukiem nagrali wspólny album „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. Premierowy koncert projektu odbędzie się właśnie podczas Festiwalu „4 Strony Karpat”. Na gorlickim rynku odbędzie się pierwsze publiczne wykonanie utworów z albumu! Oficjalna strona zespołu na Facebooku


29 kwietnia 2018 (niedziela)


godz. 11.00, Cmentarz wojenny nr 91, Gorlice
103. rocznica Bitwy pod Gorlicami. Modlitwa ekumeniczna w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami.

Na Cmentarzu nr 91, w miejscu wiecznego spoczynku niemal 1000 żołnierzy, przedstawiciele różnych wyznań odmówią modlitwę ekumeniczną w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami. Na zakończenie delegacje i poczty sztandarowe wojskowe oraz cywilne oddadzą hołd spoczywającym na cmentarzu żołnierzom, składając wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym krzyżem-pomnikiem.


godz. 12.00, gorlicki Rynek
Musztra Paradna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej


godz. 15.00, Sękowa
Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami


godz. 15.00 - 22.00, gorlicki Rynek, namiot festiwalowy
Festiwal „4 Strony Karpat”: folk-kiermasz, spotkania z artystami, warsztaty rękodzieła artystycznego, wystawa plastyczna i tańce z muzyką "na żywo"
godz. 18.00 – 22.00, gorlicki Rynek
Festiwal „4 Strony Karpat” - koncerty

Podczas drugiego dnia Festiwalu zagrają: Sarakina Balkan Band, Chłopcy Kontra Basia i Sokół Orkestar.


Sarakina Balkan Band

To polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, grający na takich instrumentach jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tupan, tambura. Grupa koncertuje od 1999 roku. Oficjalna strona zespołu


Chłopcy Kontra Basia

Chłopcy kontra Basia starają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, tak że nie sposób określić ich jak zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst. Chłopcy kontra Basia bowiem szczególnie upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego „za górami, za lasami”, nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy.


Sokół Orkestar

Sokół Orkestar – zespół będący unikatem na polskiej scenie muzycznej. Potężna dawka słowiańskiej energii, niepowtarzalny styl grania, oryginalny repertuar oraz wirtuozeria, a wszystko to uderza z piorunującą silą instrumentó w dętych blaszanych.Krakowską grupę tworzą: Przemek Sokół, Piotr Bednarczyk, Jarosław Meus, Jakub Mietła , Krzysztof Wyrwa i Grzegorz Bauer. Muzyka Sokół Orkestar opiera się na brzmieniu instrumentów dętych blaszanych o zabarwieniu bałkańskim.


1 maja 2018 (wtorek)


godz. 9.45, Gorlice, Dom Nauczyciela, ul. Wróblewskiego
Obchody Międzynarodowego Święta Pracy – zbiórka i przemarsz ulicami ks. Świeykowskiego, 3 Maja pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego
godz. 10.00, Gorlice, Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego
Obchody Międzynarodowego Święta Pracy

Tradycyjnie już 1 maja odbędą się obchody Święta Pracy. Pochód pierwszomajowy przejdzie spod Domu Nauczyciela pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego.


2 maja 2018 (środa)


godz. 11.00, Młodzieżowy Dom Kultury
Poetycko Muzyczna Bitwa pod Gorlicami - przesłuchania
godz. 19.00, Gorlickie Centrum Kultury
Poetycko Muzyczna Bitwa pod Gorlicami - koncert laureatów i gwiazdy Katarzyny Groniec

„Poetycko-Muzyczna Bitwa Pod Gorlicami” rozgrywana jest od 1995 roku. To swoiste święto poezji i muzyki. To także eliminacja do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Bitwy był ówczesny dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach Bogusław Diduch. „Poetycko – Muzyczna Bitwa pod Gorlicami” nabrała znaczenia w środowisku śpiewających autorów, wypromowała znanych dziś powszechnie artystów, wykonawców, tekściarzy i kompozytorów i znalazła trwałe miejsce na mapie ambitnych imprez muzycznych kraju.


3 maja 2018 (czwartek)


godz. 9.45, Gorlice, Bazylika Mniejsza w Gorlicach, gorlicki Rynek
Część artystyczna i Msza Święta w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Intronizacja Króla Kurkowego Strzeleckiego Bractwa Kurkowego

Po mszy nastąpi przemarsz pod tablicę hr. Aleksandra Skrzyńskiego.


godz. 13.00, Strzelnica LOK w Gorlicach, ul. Brzozowa
Zawody strzeleckie z kbks z okazji Święta Konstytucji 3 Maja


5 maja 2018 (sobota)


godz. 8.00, Hala OSiR, ul. Sportowa 9
Międzynarodowe Zawody Crossmintona „Gorlice Cup”

Foto. www.diarodesoria.es


godz. 11.00, gorlicki Rynek  
Gorlickie Klasyki – zlot pojazdów zabytkowych

Szczegóły wydarzenia tutaj


godz. 15.00, Stadion OSiR w Gorlicach
Przegląd Twórczości Gorlickiej Młodzieży


godz. 19.00, Stadion OSiR w Gorlicach
Agata Sobocińska z zespołem


godz. 20.30, Hala OSiR, ul. Sportowa 9
IV Blackmintonowa Bitwa pod Gorlicami


godz. 21.00, Stadion OSiR w Gorlicach
AGNIESZKA CHYLIŃSKA – gwiazda Dni Gorlic 2018


6 maja 2018 (niedziela)


godz. 15.00, Stadion OSiR w Gorlicach
3. Przegląd Twórczości Gorlickiej Młodzieży - konkurs

Urząd Miejski w Gorlicach, Gorlickie Centrum Kultury oraz Młodzieżowa Rada Miasta Gorlice serdecznie zapraszają na 3. Przegląd Twórczości Gorlickiej Młodzieży. Konkurs ma formę krótkiej prezentacji scenicznej, przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu miasta Gorlice i powiatu gorlickiego w wieku od lat 10.


godz. 18.00, Stadion OSiR w Gorlicach
ROMPEY


godz. 19.00, Stadion OSiR w Gorlicach
EXELENT


godz. 20.30, Stadion OSiR w Gorlicach
SŁAWOMIR – gwiazda Dni Gorlic 2018


5 maja 2018 (sobota) – 6 maja (niedziela)


Gorlice, Stadion OSiR
Wesołe miasteczko

Foto. www.piotrografia.com


Szalowa Sport Arena
Turniej o Puchar Burmistrza Miasta Gorlice - finały

Szczegóły turnieju


8 maja 2018 (wtorek)


godz. 12.00, Gorlice, Sklarczykówka
73. rocznica zakończenia II wojny światowej


W bogatym programie kilkudniowej imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy Wszystkich do śledzenie naszego wydarzenia na facebooku. Czeka nas wiele atrakcji, o kolejnych będziemy sukcesywnie informować.