To juz oficjalne - 15 milonów dotacji na ekologiczny transport!

Już wkrótce tabor gorlickiego MZK zasili 11 nowoczesnych niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów. Ponadto rozbudowana zostanie infrastruktura związana z obsługą rowerową w okolicznych gminach – mówi Burmistrz Rafał Kukla. Dziś na płycie gorlickiego Rynku podpisana została umowa na dofinansowanie "Rozbudowy systemu ekologicznego transportu”. 14 994 489,51 zł - to wysokość dofinansowania, jaką Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał Miastu Gorlice i partnerom. czyli: Gminie Biecz, Gminie Lipinki oraz Gminie Sękowa na realizację wspólnego projektu!

W  uroczystości udział wzięli: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, Radny Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, Wójt Gminy Lipinki Czesław Rakoczy oraz Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch.

Z tej okazji na płycie gorlickiego Rynku stanął  jeden z najstarszych autobusów z taboru gorlickiego MZK. Jest to  jedna z nielicznych okazji, aby zobaczyć leciwego, nieeksploatowanego już Autosana w centrum naszego miasta. Stary autobus jest nie lada atrakcją dla najmłodszych, ale także dla tych starszych gorliczan. Każdy kto zawita dziś na gorlicki Rynek może odbyć sentymentalną podróż do minionych czasów. Dla kontrastu prezentowany jest także nowoczesny autobus niskopodłogowy. Już wkrótce  11 podobnych zasili gorlicki tabor komunikacji miejskiej! Stary Autosan będzie stał na gorlickim Rynku do godz. 13:00.

Jak kolejny raz pokazujemy, współpraca lokalnych samorządów przynosi wymierne korzyści. Tym razem projekt, którego liderem jest Miasto Gorlice wsparty zostanie kwotą blisko 15 milionów złotych. Cel jaki przyświeca temu zadaniu, czyli zmniejszenie zanieczyszczenia komunikacyjnego, osiągniemy  dzięki wymianie obecnie używanych, przestarzałych autobusów na nowe o zmniejszonej emisyjności spalin – mówi Burmistrz Miasta Rafał Kukla. Nowy tabor to także poprawa wizerunku Miasta i komfortu podróży dla użytkowników – dodaje.

Dzięki realizacji zadania mieszkańcy, turyści i przyjezdni, będą mogli korzystać z  11 niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów do transportu pasażerskiego. Nowoczesne, dostosowane do osób niepełnosprawnych, osób starszych i kobiet w ciąży autobusy, wyruszą w trasę nie tylko po Gorlicach, ale także na terenie sąsiednich gmin: Biecz, Sękowa, Lipinki, Gorlice i Moszczenica. Kursować będą na 7 liniach. Autobusy wyposażone zostaną także w monitoring, który czuwał będzie nad bezpieczeństwem podróżnych.

Celem społecznym jest wytworzenie nowego sposobu podróżowania w transporcie lokalnym, poprzez stworzenie systemu łączącego transport publiczny, realizowany przez różne podmioty, ze ścieżkami rowerowymi łączącymi największe skupiska ludzkie z głównymi ciągami komunikacyjnymi w powiecie.

Uzupełnieniem projektu jest także stworzenie 15 km ścieżek rowerowych na terenie Gminy Biecz, Sękowa i Lipinki, które zintegrowane  zostaną z transportem publicznym przez 11 punktów przesiadkowych - "Bike&Ride". Otworzy to nowe możliwości dla mieszkańców, którzy dotychczas poruszali się głównie transportem indywidualnym. Pozytywnie wpłynie także na poprawę wizerunku Gorlic i okolicznych gmin i przyczyni się do rozwoju niskoemisyjnego transportu miejskiego.  Galeria zdjęć poniżej.

GALERIA