Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Czarne Złoto w gorlickiej bibliotece

Czarne Złoto w gorlickiej bibliotece

Treść

Dziś (17.11) w Gorlicach gościliśmy przedstawicieli Krajowego Towarzystwa Naftowego oraz przedsiębiorców naftowych m.in. Kazimierza Badeniego i Stanisława Szczepanowskiego. Przybyłych, w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice przywitali, Zastępca Burmistrza Łukasz Bałajewicz oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Joanna Kalisz-Dziki.

Żart? Nie do końca! Uczniowie Miejskich Zespołów Szkół wzięli dziś udział w finale projektu Czarne Złoto wcielając się m.in. w rolę postaci historycznych, w tym potentatów naftowych, burmistrzów czy członków Krajowego Towarzystwa Naftowego.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Miasta Gorlice, a prowadzony był w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela. Inicjatorem wydarzenia było Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej — stowarzyszenie, którego misją jest edukacja kulturalna oraz popularyzowanie historii w celu zwiększenia świadomość narodowej i europejskiej.

W pierwszym etapie projektu, który realizowany był w październiku w Miejskich Zespołach Szkół, wzięło udział, aż 197 uczestników. Dziś w sumie 50 laureatów z poszczególnych szkół wzięło udział w finale projektu prowadzonego metodą LARP.

LARP, czyli live action role-playing, to aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role podobnie do improwizowanego teatru. Ta aktywność pozwala opowiedzieć dzieje społeczne i gospodarcze oczami pojedynczych bohaterów! Wykorzystanie tej metody pozwala edukować, wykorzystując emocje, a także nastawić uczniów na wartości przeżywania i doświadczania przeszłości.

Projekt upamiętniał 130. rocznicę powołania Krajowego Towarzystwa Naftowego w Gorlicach.

Miasto Gorlice rozwija zainteresowania uczniów, czego przykładem są też pozyskane w ostatnim czasie środki dla uczniów zdolnych, o których pisaliśmy TUTAJ.

Jutro (18.11) w MBP w Gorlicach odbędą się warsztaty z tworzenia własnych scenariuszy LARP-ów historycznych. Uczestnicy projektu zdobędą umiejętności i wiedzę pozwalające im tworzyć własne gry, które z powodzeniem będzie można wykorzystywać w edukacji historycznej i regionalnej.

Galeria zdjęć poniżej.

GALERIA