Stoi na stacji lokomotywa!

W niedzielę 1 października, na stacji Gorlice-Zagórzany odbył się piknik inauguracyjny z okazji uruchomienia nowej linii kolejowej Kraków – Gorlice – Biecz – Jasło!

Cichy, klimatyzowany, nowoczesny pociąg Newag Impuls serii EN79 z napisem Małopolska wjechał na stację Gorlice-Zagórzany. Pociągiem przyjechał m.in. członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. Na stacji oczekiwali Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Starosta Gorlicki Karol Górski, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, Burmistrz Jasła Ryszard Pabian, Dyrektor Kancelarii Zarządu Województwa Małopolskiego Witold Kochan oraz przedstawiciele Kolei Małopolskich. Wydarzenie prowadził Mieczysław Czuma – dziennikarz, publicysta, poeta i autor wielu książek o Krakowie, jego historii i mieszkańcach.

Na tłumnie przybyłych gorliczan i mieszkańców powiatu, czekało wiele darmowych atrakcji (m.in. kiełbaski z grilla, dmuchańce, malowanie twarzy i klaun Roberto), których sponsorami byli Urząd Miejski w Gorlicach, Delikatesy Centrum Marcin Szufnara, Zakład Masarski „ANGUS” Jan Wojnarski i Lucyna Jamro.

Na peronie dworca kolejowego mogliśmy podziwiać również prace plastyczne o tematyce kolejowej, które zostały wykonane przez dzieci z gorlickich miejskich przedszkoli. Wszystkie 33 prace zostały nagrodzone, a sponsorami upominków dla autorów prac był Urząd Miejski w Gorlicach oraz Koleje Małopolskie.

Dużym zainteresowaniem cieszył się ufundowany przez Kolej Małopolską darmowy przejazd na trasie Gorlice – Jasło i z powrotem.

Uruchomienie linii jest efektem wieloletnich starań samorządów wojewódzkich, powiatów gorlickiego i jasielskiego, miast Gorlice, Biecz i Jasło oraz stowarzyszeń skupiających miłośników kolei.

Pociąg będzie kursować według następującego rozkładu jazdy:

  • W piątki (od 6 października 2017 r.) – Kraków Główny odjazd o 17:38 – Gorlice Zagórzany przyjazd o 20:20 – Jasło przyjazd o 20:59 oraz Jasło odjazd 21:15 – Gorlice Zagórzany przyjazd o 21:53 – Nowy Sącz przyjazd o 23:04.
  • W niedzielę (od 8 października 2017 r.) – Nowy Sącz odjazd 14:15 – Gorlice Zagórzany przyjazd 15:31 – Jasło przyjazd 16:19 oraz Jasło odjazd 16:30 – Gorlice Zagórzany odjazd 17:16 – Kraków Główny przyjazd 20:05.


W związku z uruchomieniem linii, od 1 października na linii Gorlice–Zagórzany kursuje BEZPŁATNY autobus MZK! W przypadku opóźnienia przyjazdu pociągu do stacji kolejowej Gorlice-Zagórzany autobus będzie oczekiwał na pasażerów wysiadających w Zagórzanach.

Rozkład jazdy autobusu:

  • W piątki (trasa stacja kolejowa Gorlice Zagórzany – Gorlice Zajezdnia MZK): odjazd autobusu ze stacji Gorlice Zagórzany o 20.30 – przyjazd na przystanek Gorlice Kryta Pływalnia o 20.45 – przyjazd na przystanek Gorlice Zajezdnia MZK o 20.50.
  • W niedziele (trasa Gorlice Zajezdnia MZK – stacja kolejowa Gorlice Zagórzany): odjazd autobusu z przystanku Gorlice Zajezdnia MZK o 16.35 – odjazd z przystanku Gorlice Kryta Pływalnia o 16.45 – przyjazd na stację Gorlice Zagórzany o 17.00.


Galeria zdjęć poniżej.

GALERIA