Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Pożegnaliśmy

Pożegnaliśmy "Muzeum na kółkach"

Treść

Wizyta mobilnej wystawy w naszym mieście spotkała się z dużym zainteresowaniem gorliczan oraz turystów. Prócz sukcesu frekwencyjnego, „Muzeum na kółkach” okazało się też sukcesem promocyjnym dla naszego miasta, a o Gorlicach w kontekście kultury i historii żydowskiej mogliśmy usłyszeć nawet w ogólnopolskich mediach.

Już w środę słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku uczestniczyli w prelekcji o historii Żydów gorlickich. Wykład stanowił preludium do późniejszej wystawy i wizyty „Muzeum na kółkach”.

Pierwszy dzień wizyty „Muzeum na kółkach” w naszym mieście rozpoczął się lekcją języka hebrajskiego dla słuchaczy Uniwersytetu Złotego Wieku. W tym czasie Pawilon wystawowy zaczęły odwiedzać pierwsze grupy młodzieży szkolnej, a Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla przywitał ekipę muzeum w naszym mieście.

W czwartek i piątek w Domu Polsko-Słowackim odbyły się zajęcia dla młodzieży z gorlickich szkół pod hasłem „Spotkania z kulturą żydowską” prowadzone przez edukatorów z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Stały się one doskonałą okazją do integracji w grupie oraz poznania współczesnego życia Izraela.

Dużym zainteresowanie cieszyły się także wystawy oraz wydarzenia towarzyszące wizycie muzeum w naszym mieście, w tym dostępne w Pawilonie Historii Miasta ekspozycje „Gorliccy Żydzi” i „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”. Wystawę "Gorliccy Żydzi" można nadal oglądać w Pawlionie Historii Miasta.

Ponadto na ścianie kamienicy przy ul. Cichej 2 powstał mural przedstawiający menorę – jeden z najstarszych symboli judaizmu. Grafika upamiętniająca żydowską historię Gorlic znajduje się w historycznej części miasta, gdzie mieszkało najwięcej Żydów, tuż obok dawnego domu rabina, synagogi i siedziby gminy żydowskiej.

Dodatkowo uczniowie gorlickich szkół oraz wszyscy chętni mogli wziąć udział w spacerze śladami gorlickich Żydów.
Duża frekwencja i otwartość ludzi – to nas zaskoczyło w Gorlicach – mówił trzeciego dnia - Janek - jeden z edukatorów w muzeum – praktycznie nie było osób, które weszły do nas na 10 sekund. Każda wizyta była okazją do rozmowy i dyskusji, a ludzie spędzali u nas co najmniej kilka minut.

Z okazji wizyty "Muzeum na kółkach" Urząd Miejski w Gorlicach wydał okolicznościowe pocztówki i zakładki do książek, które nadal są dostępne bezpłatnie w Pawilonie Historii Miasta.

W sobotę nasze miasto oraz Pawilony z wystawami odwiedzili między innymi turyści z Karpacza, Wysowej-Zdroju, Nowego Sącza, Nowego Targu. Ponadto o Gorlicach w kontekście kultury i historii żydowskiej usłyszeliśmy m.in. w Polskim Radiu, Trendy Radio czy Radio Złote Przeboje.

„Muzeum na kółkach” oraz wystawy w Pawilonie Historii Miasta w ostatnich dniach odwiedziło blisko 2 tysiące osób. Wydarzenie stało się doskonałą okazją do poznania kultury i historii Żydów polskich oraz przedstawienia lokalnej historii społeczności, która przez lata stanowiła blisko 50% ludności miasta.

Serdecznie dziękujemy za tak ciepły przyjęcie muzeum, duże zainteresowanie wystawami i wydarzeniami towarzyszącymi.

Projekt został wsparty z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

GALERIA