„Muzeum na kółkach” już niebawem!

Już w dniach 23-25.03 nasze miasto odwiedzi „Muzeum na kółkach” – mobilna wystawa przedstawiająca historię i kulturę Żydów polskich organizowana przez Muzeum POLIN w Warszawie! Pawilon stanie na gorlickim Rynku tuż przy Pawilonie Historii Miasta. Wystawa będzie ogólnodostępna dla wszystkich. Zapraszamy do poznawania kultury żydowskiej i historii naszego miasta!

Przed II wojną światową Żydzi stanowili ok. połowę mieszkańców naszego miasta. Byli naszymi sąsiadami, prowadzili sklepy, brali czynny udział w życiu społecznym i politycznym Gorlic.

Jak pisaliśmy wcześniej „Muzeum na kółkach” to projekt, który przybliża ponad 1000-letnią obecność Żydów w Polsce, ich kulturę, tradycję i obyczajowość. W Pawilonie wystawienniczym „Muzeum na kółkach” znajdzie się m.in. interaktywna mapa Gorlic przybliżająca historię Żydów w naszym mieście z zaznaczonymi charakterystycznymi miejscami i ich opisem oraz makieta obrazująca typowy polski sztetl.

Podczas wizyty Muzeum na kółkach odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących Jednym z nich będzie malowanie muralu przy ul. Cichej upamiętniającego ludność żydowską w naszym mieście oraz samą wizytę „Muzeum na kółkach”. Mural znajdzie się w najbliższym sąsiedztwie historycznych budynków m.in. dawnej siedziby gminy żydowskiej czy synagogi.

W Domu Polsko-Słowackim odbędą się warsztaty dla uczniów z Miejskich Zespołów Szkół oraz dla Uniwersytetu Złotego Wieku. Prócz tego zorganizowany zostanie spacer śladami gorlickich Żydów.

Ponadto w Pawilonie Historii Miasta zostanie otwarta wystawa „Gorliccy Żydzi”. Ekspozycja przeniesie nas do przedwojennych Gorlic – będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia miasta w tym wnętrze synagogi, fotografie cmentarza żydowskiego, miejsc martyrologii oraz charakterystycznych dla społeczności żydowskiej miejsc w naszym mieście. Wśród eksponatów wystawy znalazły się unikatowe przedmioty wypożyczone ze zbiorów Pani Anny Wygrzywalskiej, Muzeum PTTK w Gorlicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach.

W Pawilonie Historii Miasta będzie można zobaczyć także wystawę przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP – „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”. Na 18 planszach pokazane zostaną historie Polaków, którzy ryzykując życie swoje i swoich rodzin nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Dotychczas wystawa ta eksponowana była także w Madrycie, Moskwie, Wilnie, Tallinie.

Zapraszamy do odwiedzenia „Muzeum na kółkach” zarówno osoby indywidualne, grupy zorganizowane, jak i młodzież szkolną wraz z nauczycielami. Wystawa edukacyjna, która zagości w Gorlicach to wyjątkowa okazja do podkreślenia wielokulturowości naszego regionu.

Pragniemy zaznaczyć, że w dniach 23-24.03 (czwartek-piątek) od rana do ok. 13:30 „Muzeum na kółkach” będzie odwiedzane przez zorganizowane grupy z gorlickich Miejskich Zespołów Szkół.

Projekt został wsparty z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Harmonogram „Muzeum na kółkach”:

23.03 (czwartek)

9:00-17:00 „Muzeum na kółkach”, Gorlicki Rynek

9:00-10.00 Nauka alfabetu hebrajskiego, Dom Polsko-Słowacki w Gorlicach, warsztaty dla słuchaczy Uniwersytetu Złotego Wieku

9:00-17:00 Wystawa „Z narażeniem życia”, Pawilon Historii Miasta

9:00-17:00 Wystawa „Gorliccy Żydzi”, Pawilon Historii Miasta

24.03 (piątek)

9:00-17:00 „Muzeum na kółkach”, Gorlicki Rynek

9:00-17:00 Wystawa „Z narażeniem życia”, Pawilon Historii Miasta

9:00-17:00 Wystawa „Gorliccy Żydzi”, Pawilon Historii Miasta

13:00-14:30 Spacer z historią, zbiórka pod „Muzeum na kółkach”, gorlicki Rynek (zależnie od pogody wydarzenie może zostać przesunięte na inny termin)

25.03 (sobota)

9:00-17:00 „Muzeum na kółkach”, Gorlicki Rynek

9:00-17:00 Wystawa „Z narażeniem życia”, Pawilon Historii Miasta

9:00-17:00 Wystawa „Gorliccy Żydzi”, Pawilon Historii Miasta

9:00-17:00 Malowanie muralu „Menora” na ścianie kamienicy przy ul. Cichej

(zależnie od pogody wydarzenie może zostać przesunięte na inny termin)

fot. POLIN,NAC

Wydarzenie na fb