przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki

"Gorlicki Kromer” w Pawilonie Historii Miasta

DATA I GODZINA
Piątek, 12 sierpnia 2016
godz. 18:00
TRWA DO:
Środa, 31 sierpnia 2016
godz. 15:30
BILETY
wstęp wolny
LOKALIZACJA
Pawilon Historii Miasta Gorlice

Treść

W związku z obchodami 110 – lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach Dyrekcja szkoły oraz Zarząd Gorlickiego Stowarzyszenia Przyjaciół I LO zapraszają na wystawę „Gorlicki Kromer” w Pawilonie Historii Miasta (Rynek). Wystawa będzie otwarta w dniach 13 -  31 sierpnia 2016 roku. Wernisaż wystawy: 12 sierpnia 2016 r. (piątek) o godzinie 18.00.

Wystawa prezentuje dzieje szkoły – ze szczególnym uwypukleniem okresu międzywojennego -  w formie fotografii, kronik, najstarszych tableau, dawnych sprawozdań szkolnych, relacji prasowych z uroczystości i innych pamiątek.

Ponadto eksponowane są tablice (14 egzemplarzy) wykonane na podstawie dawnych widokówek przedstawiających budynek szkolny ze zbiorów p. Andrzeja Dziadzio. Ta część ekspozycji nosi nazwę „Kartki z historii Kromera”.

Obecne I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera to najstarsza w Powiecie Gorlickim szkoła średnia, powołana do istnienia jako gimnazjum z polskim językiem wykładowym reskryptem „jego cesarskiej i królewskiej apostolskiej mości panującego najmiłościwiej Cesarza Franciszka Józefa” z dnia 4 maja 1906 roku. Inicjatorem i pomysłodawcą jej założenia był zasłużony dla miasta Gorlice burmistrz Wojciech Biechoński, a jego starania kontynuował burmistrz dr Józef Radomyski. Wspomniany cesarski reskrypt stał się podstawą do zawarcia umowy między CK Radą Szkolną Krajową a gminą Gorlice, zatem to włodarze miasta byli założycielami szkoły.

Szkoła zawsze odgrywała ważną rolę w środowisku miejskim, a jej dzieje ściśle splatały się z historią Gorlic minionego wieku. Absolwenci I LO pełnili ważne funkcje w różnych dziedzinach życia miasta. Budynek będący siedzibą szkoły należy do najpiękniejszych w mieście. Wystawa jest zatem okazją do przypomnienia istotnej karty z dziejów Gorlic i historii szkolnictwa w Powiecie Gorlickim.