Biuro Wsparcia Rodzin w Gorlicach informuje, że warunkiem przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności jest złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia.
Na podstawie ustawy z dnia 25 września 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1494), która weszła w życie 8 października 2024 r. prawo do świadczeń przyznanych w oparciu o orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności (tj. zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego) będzie dokonywane z urzędu (czyli bez konieczności złożenia nowego wniosku o ww. świadczenia) zgodnie z wydłużonym okresem ważności orzeczenia.
Świadczenia będą przedłużane o 6 miesięcy, jednak nie dłużej niż do dnia wydania kolejnego, ostatecznego orzeczenia – pod warunkiem złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia. Powyższa zasada dotyczy także świadczeń zależnych od niepełnosprawności dla osób, które ukończyły 16 rok życia.
Należy mieć na uwadze, że opisane wyżej regulacje dotyczące przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz zasady zmiany z urzędu decyzji dotyczących świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności, które wprowadzono nowelizacjami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 24 lipca 2024 r. oraz z dnia 25 września 2024 r. są rozwiązaniami docelowymi (czyli nie obowiązują czasowo jak miało to miejsce w przypadku poprzednich rozwiązań) i dotyczą wszystkich orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydanych na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, których okresy ważności będą na bieżąco kończyć się, a nie tylko tych, których termin ważności upłynął 30 września 2024 r.
Uwaga: wydanie osobie z niepełnosprawnością nowego ostatecznego orzeczenia spowoduje zastąpienie dotychczasowego orzeczenia przedłużonego na podstawie art. 6bb ust. 1 – podobnie jak miało to miejsce przy poprzednich ustawach, które wydłużały terminy ważności orzeczeń o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności.