Wydarzenia

Poniedziałek, 17 lutego 2025

Cmentarze wojenne w fotografii Andrzeja Piecucha

W najbliższy poniedziałek, 17 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej. Ekspozycja zatytułowana „Cmentarze wojenne w Beskidzie Niskim i na Pogórzu w fotografii Andrzeja Piecucha” będzie pierwszym z wydarzeń upamiętniających 110. rocznicę Bitwy Gorlickiej.

Andrzej Piecuch od lat zajmuje się inwentaryzacją zabytków powiatu gorlickiego. Pasjonuje się m.in.: pieszą turystyką górską, historią regionu i fotografią. Jest także autorem publikacji o tematyce związanej z cmentarzami wojennymi na Ziemi Gorlickiej:  „Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim”, „Cmentarze z I wojny światowej w Górach Hańczowskich i Paśmie Magurskim”.

Ponad 50 zdjęć ukaże różnorodność, a zarazem unikatowość żołnierskich nekropolii na naszym terenie. Obejmą one Okręgi: I – Żmigród, III – Gorlice oraz IV - Łużna.

Obok fotografii poszczególnych tabliczek nagrobnych zawierających dane o poległych, uchwycone zostały również detale architektoniczne świadczące o artyzmie projektantów oraz kunszcie budowniczych tych unikatowych obiektów.

Jako uzupełnienie tematu przedstawione zostaną zdjęcia wykonane na tzw. froncie włoskim, na którym walczyli Polacy w czasie I wojny światowej.

Wystawa będzie dostępna do 13 kwietnia.

Serdecznie zapraszamy!

Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Gorlice.

Źródło: Muzeum Regionalne PTTK