Gorlickie Centrum Kultury ma przyjemność zaprosić na wystawę stanowiącą element realizowanego obecnie projektu #ChisinauKeepSmiling autorstwa Maksyma Ostrowskiego. Wystawa odbędzie się 21 lutego (piątek) br. i będzie dostępna w godzinach 10:00-20:00 w budynku Gorlickiego Centrum Kultury, wstęp wolny.
Wystawa w Gorlicach wpisana została w trasę:
BAKU (8.02.20) – TIBILISI (11.02.20) – GORLICE (21.02.20) – BRATYSŁAWA (25.02.20) – BUDAPESZT (28.02.20) – ŁÓDŹ (6.03.20) – WŁOCŁAWEK (20.03.20)
Podstawowym założeniem projektu jest ocieplenie wizerunku miasta – Kiszyniowa – poprzez przeprowadzenie szeregu działań artystycznych w przestrzeni miejskiej w szczególności namalowanie murali. Szczegółowy opis projektu dostępny jest na stronie chisinau.pl
Etapy projektu opisuje jego autor Maksym Ostrowski:
Etap 1. Przez rok (180 dni akademickich), od 1 października 2018 r. do 1 października 2019 r. codziennie malowałem miniatury, przedstawiające widoki z Kiszyniowa – 9 obrazów i 16 grafik dziennie, o wymiarach 25 x 25 cm każdy. Dokumentacja etapu tworzenia jak i jej rezultaty były codziennie publikowane w Internecie, na stronach Instagram i YouTube.
Etap 2. Etap drugi to organizacja szeregu wystaw/akcji artystycznych w miastach partnerskich Kiszyniowa i krajach partnerskich Funduszu Wyszehradzkiego. Na każdej z wystaw prezentuję 180 grafik i parędziesiąt obrazów. Większość wystaw odbywa się w formie jednodniowych akcji artystycznych na których sprzedaję obrazy i grafiki za symboliczne kwoty. Całość zebranych funduszy zostanie przeznaczona na namalowanie murali w Kiszyniowie. Dodatkowym założeniem projektu jest również ukazanie siły, którą stanowimy, jako nieformalna unia międzynarodowych społeczności, jak i promocja stolicy Mołdawii. Na wystawie w Gorlicach będą mogli Państwo nabyć obrazy i grafiki w cenie 10 zł.
Etap 3. #Let’sColorChisinau – akcja malowania klatek video- artu z uczniami kiszyniowskich szkół podstawowych.
Etap 4. Malowanie murali w przestrzeni miasta – od odbić lustrzanych po motywujące napisy. Dominujące kolory zostaną wybrane przez mieszkańców we wcześniej przeprowadzonych badaniach terenowych. Akcja wlepka – naklejki z reprodukcjami murali z motywującymi hasłami przyklejone w komunikacji zbiorowej i partnerskich restauracjach, kawiarniach oraz centrach kultury.
Etap 5. Cały projekt zostałby uzupełniony odpowiednią publikacją powstałą na bazie dwukrotnie przeprowadzonych badań terenowych w Kiszyniowie, pt.:”Reinterpretacja miasta, jako intermedialnej galerii sztuki. Ekspozycja, kolor i odbiór dzieła sztuki, jako elementu wizualnej tkanki miasta.”
Dokumentacja wszystkich obrazów oraz grafik dostępna na Instagramie i profilu Facebook projektu.
Maksym Ostrowski (ur. 1995) – młody artysta sztuk wizualnych, który za główne medium stawia malarstwo, rysunek i projekty interdyscyplinarne. Absolwent edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalności technik teatralnych, filmowych i telewizyjnych na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom obronił w 2017 r. w trzech specjalnościach: malarstwie, rysunku i formach graficznych oraz scenografii i kostiumografii. Obecnie student malarstwa na Akademii Muzyki, Teatru i Sztuk Wizualnych w Kiszyniowie w Mołdawii jako stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego, gdzie realizuje projekt #ChisinauKeepSmiling. Uczestnik wielu międzynarodowych konferencji i plenerów w Polsce, Albanii czy Niemczech. Wystawiał swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, między innymi w Centrum Kultury ZIL w Moskwie, Narodowej Galerii Sztuki w Tiranie, Galerii Art Plaza w Mumbaju, Centrum Kultury Budapesztu czy Galerii Starej Łódzkiego Domu Kultury. W 2017 roku realizował swój autorski projekt ”Wpływ walorów estetycznych, artystycznych, kulturowych i społecznych miasta na jakość życia mieszkańców. Badanie związków na przykładzie Łodzi i Tirany.” w ramach stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego w kategorii młody twórca, a w 2019 roku reprezentował Polskę w programie rezydencji artystycznych w zakresie sztuk performatywnych, przyznawanych przez Fundusz Wyszehradzki. Prace artysty znajdują się m.in. zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Galerii Sztuki w Korczy w Albanii i licznych kolekcjach prywatnych, głównie w Polsce i Czarnogórze.