25 stycznia 1919 r. w sali Sokoła odbył się pierwszy bal po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 14 września nawiążemy do tych wydarzeń podczas wyjątkowej, niepodległościowej Fety u Długosza!
Jest nam niezmiernie miło zaprosić Państwa na wydarzenie podczas którego razem będziemy cieszyć się i świętować ponad 100 lat wolnej Polski. Piosenki „Ta ostatnia niedziela”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, w wykonaniu zespołu retro, przeniosą nas w świat przedwojennego kina, gdzie królowali Hanka Ordonówna czy Eugeniusz Bodo. Będziemy świadkami spektaklu niepodległościowego „Przyszłość Wasza w ręku Waszym” w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego, a dzięki strojom z epoki, każdy będzie mógł poczuć się jak uczestnik międzywojennego balu. To wszystko w pięknym otoczeniu zabytkowego Pałacu Długoszów.
Uwaga! Bezpłatne wejściówki na wydarzenie są do odebrania w Pawilonie Historii Miasta. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszenia się po wejściówkę.
Program wydarzenia:
- godz. 17.00
Spektakl „Przyszłość Wasza w ręku Waszym”
Reżyseria: Bogusław Słupczyński
- godz. 18.00
Poczęstunek
- godz. 19.00
Koncert zespołu retro „Holeviaters”
Ponadto:
- pokaz tańca salonowego „kadryl”
- możliwość zwiedzenia Pałacu Długoszów
- możliwość wykonania pamiątkowej fotografii
Mile widziane stroje z epoki i nawiązujące do ubiorów międzywojennych.
Pierwszy gorlicki bal w niepodległej Polsce
Wydarzenie odbędzie się w Pałacu Długoszów, historycznym miejscu związanym z Gorlicami. Zabytkowy dwór otoczony parkiem wybudowany został w latach 1900–1908. Wykonany w stylu wiedeńskiej secesji z elementami neobarokowymi. Inicjatorem budowy był Władysław Długosz – pionier rozwoju przemysłu naftowego, senator, poseł na Sejm Krajowy, poseł do austriackiej Rady Państwa, minister dla Galicji, prezes Krajowego Towarzystwa Naftowego. Był politykiem i działaczem niepodległościowym. Za jego pieniądze zbudowano m.in. „Dom Sokoła” z pierwszym kinem w Gorlicach. To właśnie w Sali Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, dokładnie 25 stycznia 1919 r., odbył się pierwszy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości bal karnawałowy w Gorlicach.
Niepodległościowa feta u Długosza nawiązuje do pierwszego gorlickiego balu w niepodległej Polsce – poprzez organizację takiego wydarzenia, pragniemy pokazać gorliczanom jak spędzano czas i bawiono się w Polsce, która odzyskała niepodległość po latach niewoli. „Witaliśmy pokój i niepodległość gestami obłędnej radości: w kawiarniach, dancingach, na balach" – wspominał malarz Konrad Winkler. Po latach zaborów ludzie chcieli żyć nowocześnie i normalnie. Lata 20. i 30. to czas, kiedy uczestnictwo w kulturze i rozrywce staje się zjawiskiem masowym.
Dzięki strojom z epoki, każdy będzie mógł poczuć się jak uczestnik międzywojennego balu. Świętowanie i niepodległościowa zabawa to jedno, drugi aspekt to właśnie bezpośrednia styczność z kulturą tego okresu i nawiązanie do autentycznych wydarzeń sprzed 100 lat.