Wiadomości

Poniedziałek, 21 października 2024

Rozmowy o zarządzaniu dziedzictwem w ramach projektu „GOV4PeaCE”

Logo projektu
W czwartek, 17 października, w Gorlickim Centrum Kultury odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące międzynarodowego projektu „GOV4PeaCE” realizowanego przez Miasto Gorlice i współfinansowanego z Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli gmin, instytucji oraz osoby zainteresowane ochroną i promocją dziedzictwa I wojny światowej, w szczególności w kontekście Małopolski, Podkarpacia i polsko-słowackiego pogranicza.
Sekretarz wita gosci
Wśród zaproszonych gości znaleźli się także partnerzy zadania, w tym przedstawiciele Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska oraz z terenu Słowacji Administracji Parku Narodowego „Połoniny” z siedzibą w Stakcinie i Miasta Bardejów. Uczestników w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli powitał Sekretarz Miasta Daniel Janeczek.
Goście spotkania na korytarzu
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji założeń projektu, który skupia się na zarządzaniu dziedzictwem I wojny światowej oraz wspieraniu zrównoważonego rozwoju regionu. W trakcie wydarzenia przedstawieni zostali także beneficjenci zadania, w tym Miasto Gorlice, które jest jednym z 11 partnerów głównych. Gorlice realizują projekt przy wsparciu merytorycznym Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rejestracja uczestników
W ramach realizacji projektu „GOV4PeaCE” Miasto Gorlice planuje opracowanie merytorycznej koncepcji Europejskiego Muzeum I Wojny Światowej przy wsparciu ekspertów zewnętrznych z dziedziny muzealnictwa oraz historii. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko zachowanie i promocję lokalnego dziedzictwa historycznego, ale także w przyszłości stworzenie unikatowego na skalę Polski i Europy obiektu poświęconego tematyce Wielkiej Wojny.
Prezentacja partnerów
Jednym z głównych punktów programu była prezentacja dr Kamila Ruszały z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawił szlak tematyczny „Walk of Peace”, łączący obiekty historyczne związane z I wojną światową na pograniczu Słowenii i Włoch.
Dyskusja w trakcie spotkania
Ważnym elementem spotkania było również omówienie wyników ankiet dotyczących dziedzictwa wojennego w Małopolsce oraz panel dyskusyjny pod hasłem „Zarządzanie i potencjał turystyczny materialnego dziedzictwa I wojny światowej na terenie pogranicza polsko-słowackiego. Szanse i wyzwania”, moderowany przez dr Kamila Ruszałę z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Spotkanie informacyjne
W trakcie dyskusji uczestnicy poruszyli kluczowe zagadnienia związane z ochroną dziedzictwa wojennego, w tym jego prawne aspekty, praktyczne wyzwania konserwacji oraz potencjał rozwoju turystyki kulturowej w oparciu o miejsca pamięci. Rozmawiano także o roli współpracy międzynarodowej w ochronie tego dziedzictwa oraz o metodach promocji wiedzy o I wojnie światowej wśród lokalnych społeczności, szczególnie młodzieży. Panel stanowił platformę wymiany doświadczeń między przedstawicielami samorządów, instytucji kultury i ekspertami, którzy wspólnie omawiali najlepsze praktyki i możliwe innowacyjne rozwiązania w tym zakresie.
Rejestracja uczestników
Debata skoncentrowała się na wyzwaniach, jakie stoją przed gminami i instytucjami i nawiązała do stworzenia europejskiego szlaku „Walk of Peace”, który otwiera nowe możliwości promocji regionu oraz wspiera starania o wpisanie historycznych obiektów na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Uczestnicy spotkania
Wydarzenie zakończyła wizyta na Cmentarzu Wojennym nr 91 w Gorlicach oraz zwiedzanie Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza.
Wizyta na Cmentarzu nr 91
Galeria zdjęć poniżej.