W dniach 23 – 25 października w Wieliczce odbyło się Małopolskie Forum Liderów Młodzieżowych. W projekcie wzięło udział 32 uczestników z 8 małopolskich gmin. Na forum nie zabrakło także młodych liderów z Gorlic!
Czterech uczniów z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach - Amelia Tomasik, Jagoda Gubała, Adam Krzyszycha i Hubert Wójcikiewicz wraz z opiekunem, panią Moniką Dobek, wzięło udział w trzydniowym Forum.
Uczestnicy wyłonieni zostali wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych przez pedagoga szkolnego. Kryterium wyboru była ponadprzeciętna aktywność w działaniach na rzecz społeczności lokalnej.
Forum podzielone było na trzy inteligentne moduły:
W pierwszy dzień młodzi liderzy omawiali temat „nasza tożsamość”. W trakcie spotkań z przedstawicielami organizacji, które kształtują liderów młodzieżowych – m.in. ZHP, ZHR, MKŚ Grupka, uczestnicy projektu rozwijali kompetencje osobiste, m.in. w oparciu o poznawanie historii, tradycji i kultury regionów, z których pochodzą.
Drugi dzień forum odbył się pod hasłem „nasze kompetencje” i miał charakter warsztatów wzbogacających wiedzę i umiejętności uczestników projektu.
W ostatnim, trzecim dniu odbyła się debata oksfordzka „nasze zaangażowanie”. Głównym tematem był sposób poszerzenia kompetencji oraz wspierania zaangażowania i odpowiedzialności w społeczności lokalnej.
Ponadto liderzy uczestniczyli w grze miejskiej zorganizowanej we współpracy z Muzeum Żup Karkowskich. Celem rywalizacji było wzmocnienie poczucia przynależności do wspólnoty regionalnej oraz dumy z bycia Polakiem i Małopolaninem. Młodzi liderzy zwiedzali także kopalnię soli w Wieliczce.
Projekt zrealizowany został przez Instytut Rozwoju Społecznego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.