Wiadomości

Piątek, 19 lipca 2019

Kino międzywojenne plenerowo!

Już w następny piątek - 26 lipca - rozpoczynamy cykl seansów kina międzywojennego! W naszym plenerowym Starym Kinie na dziedzińcu Ratusza zobaczycie polskie dzieła, które przybliżą nam kulturę lat 20. i 30. Zapraszamy o 21:00 na Dziewczęta z Nowolipek - film w reżyserii Józefa Lejtesa - wstęp wolny!

W naszym Starym Kinie zobaczycie jeszcze:

2.08, godz. 21:00

  • Sportowiec mimo woli (1939 r.), Bestia (1917 r.)

9.08, godz. 21:00

  • Pan Tadeusz (1928 r.)

W razie niepogody seanse odbędą się w Domu Polsko - Słowackim.

Dziewczęta z Nowolipek

Akcja rozpoczyna się w Warszawie tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Cztery kilkunastoletnie dziewczęta z ulicy Nowolipi - Franka, Kwirynał, Bronka i Amelka -ukończyły szkołę powszechną i marzą o dalszej nauce. Matka Frani jest służącą, a jej córka mieszka w schronisku dla sierot. Rodzice Kwiryny są wprawdzie właścicielami sklepu spożywczego, ale z niechęcią odnoszą się do życiowych aspiracji jedynaczki. Stolarz Kossakowski, ojciec Bronki, nie chce dawać pieniędzy na utrzymanie rodziny. Żyjąca w biedzie wdowa Raczyńska pragnie jak najszybciej wydać za mąż córkę Amelkę i przychylnie patrzy na asystującego dziewczynie praktykanta kupieckiego, Romana. Koleżanki ze schroniska wyśmiewają próby literackie Franki, co boleśnie rani jej dumę. Pewnego dnia ojciec wysyła Bronkę po pieniądze do klienta Różyckiego. Bronia wyraźnie mu się podoba, ale nie reaguje na jego zaloty. Jest zainteresowana Ignasiem Piędzickim. Niestety Ignaś wyjeżdża na studia za granicę. Amelka rezygnuje ze zdobycia wykształcenia i rozpoczyna naukę zawodu u modystki. Franka i Bronka krótko uczęszczają na darmowe lekcje prowadzone przez panie z towarzystwa. Roman spotyka Kwirynę i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Jego odejście nie załamuje jednak Amelki, która ma już nowego adoratora. Asystuje jej urzędnik Michałowski. W ogrodzie Saskim Franka poznaje aktora, który pewnego dnia brutalnie ją gwałci. Przezwycięża szok i zdaje do szkoły dramatycznej. Niestety oblewa egzamin z teorii. Umiera stolarz Kossakowski. Niedługo po tym przyjeżdża do Warszawy Ignaś. Jest działaczem politycznym w Krakowie. Cztery przyjaciółki organizują majówkę. Tam Ignaś i Bronka wyznają sobie miłość. Po powrocie do domu Kwirynał dowiaduje się, że jej rodzice zostali zamordowani. Postanawia wynająć inny lokal na sklep i prowadzić go wspólnie z Romanem. Ignaś wyjeżdża do Krakowa. Amelka jest w ciąży. Michałowski skłania kochankę do jej przerwania. Wybucha wojna. Rodzina Kossakowskich wyjeżdża a w głąb Rosji. Bronkę zatrzymuje nadzieja powrotu Ignasia. Spotyka Różyckiego, który oferuje jej posadę. Brak wiadomości od ukochanego powoduje u dziewczyny depresję psychiczną. Pozbawiona złudzeń Amelka decyduje się na bogate zamążpójście. Jej narzeczonym zostaje aptekarz z Leszna. Nędza zmusza Frankę do prostytucji. Gdy zapada na tyfus, przyjaciółki odwiedzają ją w szpitalu. Po dojściu do zdrowia prowadzi dom w rodzinie nobliwego profesora. Zakochuje się w nim. Profesor odtrąca jej uczucia. Zrozpaczona Franka zażywa truciznę i umiera. Depresję Bronki wykorzystuje Różyczki i uwodzi dziewczynę. Niedługo potem obserwując przemarsz legionów przez Warszawę Bronka widzi wśród jeźdźców Ignasia. 
(opis dystrybutora do wydania DVD)

Sportowiec mimo woli

Melchior Madecki (Józef Orwid), właściciel zakładów przemysłowych "Metal", a jednocześnie prezes klubu hokejowego, zawarł z baronem Dropsem (Ludwik Sempoliński), właścicielem fabryki "Tekstyl" i prezesem konkurencyjnej drużyny hokejowej, zakład. Jeśli jego drużyna przegra najbliższy mecz, zgodzi się na ślub swojej córki Lili (Ina Benita) z baronem. Przed meczem Madecki otrzymuje z Zakopanego telegram, informujący, że bramkarz jego drużyny, Toporek, złamał nogę i nie weźmie udziału w meczu. Kulka (Henryk Małkowski),  znajomy prezesa, obiecuje pomoc. Właśnie do Polski na wakacyjny odpoczynek przyjechał znakomity hokeista kanadyjski polskiego pochodzenia, Jerzy Piątek (Aleksander Żabczyński), którego obiecuje namówić do gry. Gdy w domu prezesa zjawia się zamówiony przez jego córkę fryzjer Dodek Czwartek, roztargniony i zapominalski Madecki bierze go za awizowanego hokeistę Piątka...
(filmweb)
(opis dystrybutora kino)


Bestia

Pola, uboga wiejska dziewczyna po scysji z rodzicami postanawia uciec z domu. Pomaga jej w tym jej adorator, Dymitr, który podstępem zaciąga ją do pobliskiego hotelu. Poli udaje się uciec od natrętnego absztyfikanta, zabiera też ze sobą jego pieniądze. Wkrótce dziewczyna zaczyna marzyć o karierze scenicznej, zostaje tancerką w Warszawskim kabarecie. Tam dostrzega ją Aleksy, który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, a dziewczyna odwzajemnia jego uczucie. Nie wie jednak, że jej ukochany jest już żonaty...
Tymczasem upokorzony Dymitr planuje krwawą zemstę...
(filmweb)
Film został odrestaurowany pod opieką Filmoteki Narodowej w 2017 roku przez studio Di Factory i ReKino Studios. Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pan Tadeusz

Rok 1832, Paryż. Adam Mickiewicz wspomina kraj rodzinny. Zdjęcia Wilna i modlących się ludzi przy Ostrej Bramie, pejzaż litewski, dom rodzinny Adama Mickiewicza.
Do rodzinnego dworku w Soplicowie przyjeżdża Tadeusz. Widzi w ogrodzie Zosię, podlewającą kwiatki. Wita się z rodziną i gośćmi. Dowiaduje się o trwającym sporze o zamek między Sędzią, który jest jego wujem i Hrabią, dziedzicem majątku Horeszków.
Uroczysta kolacja na zamku. Wchodzi spóźniona Telimena i siada obok Tadeusza. Rejent spiera się z Asesorem o psy biorące udział w polowaniu. Gerwazy opowiada Hrabiemu historię zamku Stolnika, ostatniego z rodziny Horeszków. Przed laty w czasie walk z Moskalami w obronie zamku Jacek Soplica zabił przypadkowo Stolnika, ojca jego ukochanej Ewy. Gerwazy, wierny sługa Horeszków, przysiągł mu zemstę.
Następnego dnia rano goście udają się na grzybobranie. Telimena flirtuje z Hrabią i Tadeuszem. Sędzia wyjawia jej, że planuje małżeństwo Tadeusza i Zosi. Gajowy przynosi wiadomość o pojawieniu się w okolicy niedźwiedzia. Wszyscy przygotowują się do polowania. Tymczasem w karczmie Jankiela zbiera się szlachta. Ksiądz Robak nakłania zebranych do zorganizowania powstania i przyłączenia się do wojsk Napoleona.
Następnego dnia w czasie polowania niedźwiedź atakuje Tadeusza i Hrabiego. Celny strzał księdza Robaka ratuje ich od śmierci. Telimena postanawia wydać Zosię za mąż za Hrabiego, sama natomiast chce poślubić Tadeusza. Urządza ucztę. Podczas niej ożywają dawne urazy między rodem Sopliców i Horeszków. Hrabia nie chce oddać zamku i razem z Gerwazym planuje zbrojną walkę o niego. Tymczasem w zaścianku Dobrzyńskich gromadzi się szlachta. Nie mogą dojść do porozumienia. Gerwazy nakłania ich do ataku na Soplicowo.
W trakcie zajazdu mieszkańcy Soplicowa zostają uwięzieni. Szlachcice urządzają sobie ucztę, zakrapianą alkoholem, a po niej zapadają w głęboki sen. Kiedy się budzą, są już jeńcami żołnierzy rosyjskich, który przyszli mieszkańcom Soplicowa z pomocą. Dzięki księdzu Robakowi udaje się uwolnić szlachciców. Wszyscy jednoczą się w walce z Rosjanami. Ciężko ranny ksiądz Robak, który w czasie walki ocalił Hrabiego i Gerwazego, spowiada się ze swojego życia i wyznaje, że jest Jackiem Soplicą. Gerwazy mu przebacza.
Rok 1812. W Soplicowie w obecności polskich generałów odbywają się zaręczyny trzech par, w tym Zosi i Tadeusza, którzy chcą uwłaszczyć chłopów. Jankiel gra poloneza.
(opis dystrybutora kino)


Pokazy realizowane w ramach projektu "Gorlice 19-19. Wiwat Niepodległa!"

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”