Serdecznie zapraszamy do Zagrody Maziarskiej w Łosiu na wernisaż wystawy „Zabytki na karpackich bezdrożach”, prezentującej archiwalne fotografie Barbary Tondos i Jerzego Tura.
Gdzie i kiedy? Zagroda Maziarska w Łosiu, Łosie 34, 23 lutego 2019, godz. 17.30
W programie:
- Katarzyna Tur-Marciszuk: Biografie z ratowaniem karpackich cerkwi w tle, czyli o działalności konserwatorskiej Barbary Tondos i Jerzego Tura
- Andrzej Żygadło: Szafy pełne negatywów – o Archiwum Jerzego Tura i Barbary Tondos
Autorzy wystawy: Katarzyna Tur-Marciszuk, Ireneusz Marciszuk
Partner: Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach (Archiwum Jerzego Tura i Barbary Tondos)
Patronat medialny: radio Lem.fm
Barbara Tondos (1936-2012)
Historyk sztuki, nauczyciel, inwentaryzator zabytków, badacz architektury drewnianej, szczególnie stylu zakopiańskiego, organizator tzw. Składnicy Zabytków Ruchomych w Łańcucie, ratującej przed zniszczeniem i rozkradzeniem (głównie ikony) z objętych wysiedleniami terenów Polski południowo-wschodniej. W 2011 r. uhonorowana Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski.
Jerzy Tur (19233-2009)
Historyk Sztuki, inwentaryzator zabytków, badacz fortyfikacji i budownictwa drewnianego, Wojewódzki Konserwator Zabytków Rzeszowie w latach 1956-1965. W latach 1957-1959 z Aleksandrem Rybickim doprowadził do utworzenia Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. W latach 1974-1975 z inspiracji Hanny Pieńkowskiej opracował koncepcję Parku Etnograficznego dla Podhala i zbadał stan zachowania szałasów tatrzańskich. Do 2002 r. kierował Regionalnym Ośrodkiem badań i Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie. W 2008 r. uhonorowany został srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
Źródło: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów