W niedzielę (26 lutego) po raz pierwszy w Gorlicach odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Bieg odbywa się w wielu miejscach w kraju, z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Biegacze mogli sprawdzić swoje siły w Parku Miejskim na trzech dystansach - 1963 m nawiązującym do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak "Lalek" oraz na 600 m (dla dzieci) i 4500 m. Należy pamiętać, że bieg pamięci jest nie tylko wysiłkiem fizycznym, ale przede wszystkim wspaniałą lekcją historii.
Bezpośrednio po biegu, na hali sportowej OSiR odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród dla najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach. Nagrody zwycięzcom wręczali Poseł na Sejm RP Elżbieta Borowska, Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz oraz Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Mariusz Duszowicz.
Organizatorzy przygotowali w tym dniu szereg wydarzeń towarzyszących: inscenizację historyczną grupy rekonstrukcyjnej „Odbicie Więźniów UB”, strzelanie z broni pneumatycznej do celu, grochówkę wojskową z kuchni polowej oraz projekcję filmu „Czas Leśnych Kurierów”.
Inicjatorką wydarzenia była Poseł na Sejm RP Elżbieta Borowska, a współorganizatorem Urząd Miejski w Gorlicach. W organizację Biegu włączyło się wiele osób i instytucji, m.in. Ośrodek Sportu i Rekreacji, Gorlickie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Historii w Łabowej, Pogórzańskie Koło Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Liga Obrony Kraju w Gorlicach. Sponsorzy nagród: Urząd Miejski w Gorlicach, Bank Spółdzielczy w Gorlicach, Uzdrowisko Wysowa oraz Firma Fakro.
Wyniki Biegu Pamięci „Tropem Wilczym”
Historia biegu
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
Fotorelacja poniżej.