34 uczestników projektu, 8 wykwalifikowanych instruktorów, 4 miesiące wytężonej pracy…
W niedzielę 13 listopada br. w Gorlickim Centrum Kultury odbył się pokaz pt. „Tańcz czego rozum nie złamie”, podsumowujący projekt „Myśląc… Taniec” realizowany przez GCK we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Projekt ten dofinansowany był przez Instytut w ramach programu „Myśl w ruchu 2016”. Partnerami projektu było 10 gorlickich szkół.
Podczas pokazu młodzież zaprezentowała autorską opowieść o swoich emocjach, takich jak: złość, strach, smutek, szczęście, euforia, zauroczenie i miłość oraz bunt i rywalizacja. Emocje te wyrażone były poprzez układy choreograficzne zawierające m.in. elementy różnych stylów tańca, sztuk walki, z wykorzystaniem teatru cieni. Poszczególne sceny różniły się dynamiką (od napięcia do rozluźnienia) i ilością artystów występujących na scenie.
„Tańcz czego rozum nie złamie” to ciekawa interpretacja emocji i zachowań ludzkich wyrażona poprzez mowę ciała i ruch taneczny.
Pokaz obejrzała licznie zgromadzona publiczność, obecni byli m.in.: członkowie rodzin występującej młodzieży, dyrektorzy szkół, nauczyciele, koleżanki i koledzy ze szkoły.
Po pokazie odbyła się prezentacja filmu dokumentującego przebieg warsztatów, wręczenie pamiątkowych dyplomów uczestnikom projektu oraz podziękowań dla dyrektorów szkół i koordynatorów biorących udział w projekcie.
Lista uczestników projektu
Lista partnerów i koordynatorów
O projekcie
„Myśląc… Taniec” to kompleksowy, 4-miesięczny program edukacji tanecznej, którego I edycja skierowana była do młodzieży w wieku 13-19 lat. Uczestnicy kwalifikowani byli w drodze audycji przeprowadzonej w czerwcu br. przez Katarzynę Pawłowską i Jakuba Kruczka – pomysłodawców i realizatorów projektu. Koordynacją zadań w projekcie zajmowała się Barbara Fugiel.
W programie warsztatów znalazły się: taniec współczesny, taniec modern, podstawy tańca klasycznego, taniec ludowy, taniec fizyczny i partnerowania, floor work, polska technika tańca współczesnego, ekspresja sceniczna w choreografii, metody budowania ruchu w teatrze tańca ora sztuki walki w tańcu współczesnym. Warsztatom towarzyszyły projekcje spektaklu tańca połączone z wykładem teoretycznym, prowadzonym przez wykwalifikowanych pedagogów, a także wyjazdy na spektakle tańca na żywo do Tarnowa, Krakowa i Bytomia.
Foto. Bartłomiej Knapik
Źródło: Gorlickie Centrum Kultury