Od stycznia 2018 r. system selektywnej zbiórki odpadów w Gorlicach zostanie uzupełniony o pojemniki i worki w kolorze brązowym, oznaczone napisem „Bio.” Będą w nich zbierane odpady ulegające biodegradacji, czyli odpady z ogrodów i parków oraz odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych.
1 lipca br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Zgodnie z nim na terenie całego kraju zostaną z czasem ujednolicone zasady selektywnej zbiórki odpadów.
Właściwa segregacja odpadów komunalnych będzie powodować konieczność oddzielnego zbierania odpadów: papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych, a także odpadów ulegających biodegradacji. Zawarte wcześniej umowy na odbieranie odpadów komunalnych i zagospodarowanie tych odpadów, zgodnie z którymi odbywa się segregowanie odpadów na inne frakcje, zachowają ważność na czas, na jaki zostały zawarte, nie dłuższy jednak niż do 30 czerwca 2021 r.
W naszym mieście selektywna zbiórka większości wymienionych wyżej frakcji odpadów ma już miejsce, a w sezonie letnim zbierane są również odpady zielone. Umowa zawarta z firmą dokonującą odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości obowiązuje do końca tego roku i z tego względu po 1 stycznia 2018 r. system selektywnej zbiórki odpadów w Gorlicach zostanie uzupełniony o pojemniki i worki "Bio" w kolorze brązowym.
Brązowe pojemniki zakupione przez miasto pojawią się na osiedlach, a worki w tym kolorze będą dostarczone właścicielom domów jednorodzinnych.