Ambasador Republiki Słowenii Božena Forštnarič Boroje, Burmistrz Gorlic Rafał Kukla oraz Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl zapraszają na wystawę malarstwa słoweńskiego artysty Igora Banfiego.
Wystawę będzie można obejrzeć w Dworze Karwacjanów od 27 maja do 23 czerwca 2021 r.
Jestem dumny, że to właśnie na ziemi gorlickiej, w 2018 roku został odsłonięty obelisk upamiętniający żołnierzy słoweńskich poległych w czasie I wojny światowej. Gorlice stały się ważnym miejscem dla tego Narodu. Wizyty gości ze Słowenii wpisały się już w kalendarz ważnych dla miasta dat i stały się bodźcem do nawiązania relacji także na kulturalnej płaszczyźnie. Dowodem tego jest niniejsza wystawa wspaniałego i cenionego artysty, Igora Banfiego, która pozwoli gorliczanom i przyjezdnym bliżej poznać i zanurzyć się w sztuce słoweńskiej. - mówi burmistrz Rafał Kukla.
W 2021 roku Słowenia obchodzi 30. rocznicę odzyskania niepodległości, a w drugiej połowie tego roku przypada również Prezydencja Słowenii w Unii Europejskiej. To już po raz drugi. Z tej okazji, z uwagi na bliskie, przyjacielskie relacje łączące Słowenię i Gminę Gorlice, także ze względu na pamięć o poległych tutaj w czasie I wojny światowej Słoweńców, jako Ambasador Słowenii bardzo się cieszę, że dzięki wystawie słoweńskiego malarza akademickiego Igora Banfiego tutejsi Polacy otrzymali możliwość nieco bliższego poznania współczesnej sztuki słoweńskiej, i to w najbardziej wyjątkowej odsłonie. Jego poezja pędzla przekonała i oczarowała już wielu, zarówno w Słowenii, jak i poza nią, i mam szczerą nadzieję, że oczaruje również was." - mówi Ambasador Republiki Słowenii Božena Forštnarič Boroje
Igor Banfi
Urodziłem się w 1973 roku w Murskiej Sobocie, gdzie ukończyłem liceum. Studiowałem malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie, którą ukończyłem w 1997 roku w klasie prof. Andrej Jemca. W 2000 roku ukończyłem podyplomowe studia magisterskie pod opieką prof. Lojze Logara pracą na temat Genius Loci. Od 2000 roku posiadam status niezależnego twórcy w dziedzinie kultury. Należę do Stowarzyszenia Artystów Plastyków Prekmurja i Prlekiji oraz Związku Słoweńskich Artystów Plastyków (ZDSLU), w którym pełnię funkcję członka Rady Artystycznej oraz Zarządu Stowarzyszenia. W mojej pracowni malarskiej odbywali również praktyki uczniowie Liceum Projektowania i Fotografii w Lublanie. Moje malarstwo jest w większości poświęcone krajobrazowi, lecz krajobraz nie jest dla mnie tym, co widzimy wokół nas, czymś, co identyfikowałoby określony obszar geograficzny. Można by raczej rzec, że krajobraz to medium, w którym poszukuję tzw. krajobrazu wewnętrznego.
Horyzont przedstawiony na moich obrazach jako element łączący lub rozdzielający ziemię i niebo jest zawsze bardzo delikatny. Charakteryzuje go lekkie pochylenie i zakrzywienie, które można rozumieć jako wędrującą postać ludzką, ducha lub samotne drzewo.
Dotychczas stworzyłem następujące cykle obrazów:
- Ostatnia wieczerza 1999-2005
- Ogrodzenia / bramy, 2005-2007
- Horyzonty, które wkraczają w nowy cykl: Walking on water, 2009-
Wystawy zbiorowe i indywidualne pomagają popularyzować sztukę wśród szerokiej publiczności i eksponować malarstwo klasyczne w mediach. Mieszkam i pracuję w Lublanie i Murskiej Sobocie.