Od kwietnia br. w Miejskim Zespole Szkół Nr 5 przeszkoleni nauczyciele realizują programy profilaktyczne.
W klasach 6A 6C, 3AG, 3BG wprowadzony jest program „Unplugged”, który przeznaczony jest dla młodzieży w wieku od 12-14 lat.
Cel programu:
• ograniczenie inicjowania używania substancji psychoaktywnych – tytoniu, alkoholu, narkotyków
• ograniczenie rozwoju intensywności używania, tj. przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego
W klasie 1B SP dzieci pracują z programem „Przyjaciele Zippego”, przeznaczonym dla dzieci od 5-8 lat, ma on za zadanie promowanie zdrowia psychicznego wśród dzieci poprzez kształtowanie i rozwijanie umiejętności psychospołecznych.
Nowy program pt. „Domowi detektywi” Jaś i Małgosia na tropie jest prowadzony w klasach 4AB, 5A, 6B.
Integralną częścią tych programów są dodatkowo zajęcia pozalekcyjne dla dzieci. Uczniowie aktywnie biorą udział w rajdach wiosennych w ramach poznawania okolic i promowania zdrowego stylu życia. Jedna z klas planuje wyjazd do Krakowa na sztukę teatralną pt: „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” .
Wszystkie powyższe działania są finansowane ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Narkomanii dla Miasta Gorlice na rok 2018.
Nadmienić należy, że wszystkie te programy pochodzą z bazy programów rekomendowanych. W ramach systemu rekomendacji dokonywana jest ocena programów promocji zdrowia psychicznego, profilaktyki uzależnień (profilaktyka narkomanii, profilaktyka problemów alkoholowych) oraz programów profilaktyki innych zachowań problemowych (ryzykownych) dzieci i młodzieży. Założenia systemu rekomendacji zostały opracowane przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Instytutem Psychiatrii i Neurologii oraz Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach realizacji Krajowego Programu ds. Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006-2010.
Źródło: MZS nr 5 w Gorlicach