Wiadomości

Poniedziałek, 22 czerwca 2026

Wycieczka mieszkańów Osiedla nr 5 „Młodych”

13 czerwca 2026 r. mieszkańcy Osiedla nr 5 „Młodych” wzięli udział w wycieczce zorganizowanej przez Zarząd Osiedla. Celem wyprawy były dwa niezwykłe miejsca: malowniczy Sandomierz oraz monumentalne ruiny zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd. 
Rynek w Sandomierzu.
Po przyjeździe do Sandomierza zwiedzaliśmy historyczne centrum Miasta, gdzie przewodnik opowiedział o średniowiecznym układzie urbanistycznym i bogatej historii miasta. Uczestnicy odwiedzili m.in.: kościół św. Jakuba, Bazylikę katedralną — zachwycającą freskami, rzeźbami i architekturą, Rynek oraz Bramę Opatowską, która stanowi punkt widokowy.

Po obiedzie udaliśmy się do Ujazdu do Zamku Krzyżtopór — monumentalnej ruiny, jednej z największych rezydencji pałacowych XVII wiecznej Europy. Przewodnik przedstawił niezwykłą symbolikę budowli, opartą na kalendarzu (4 wieże, 12 sal, 52 komnaty, 365 okien) oraz barwne historie rodu Ossolińskich i zamku. Spacer po rozległych ruinach pozwolił wyobrazić sobie dawny przepych rezydencji, a widoki zachwyciły nawet najbardziej wymagających uczestników.

Powróciliśmy do Gorlic ok. godziny 19.30, szczęśliwi i pełni wrażeń. 

Źródło: Zarząd Osiedla nr 5