Wiadomości

Poniedziałek, 25 listopada 2024

VII Zlot Szkolnych Kół TPD „Wśród Przyjaciół”

W sobotę 16 listopada 2024 r. odbył się VII Zlot Szkolnych Kół TPD Wśród Przyjaciół". Hasło przewodnie tegorocznego Zlotu brzmiało: Janusz Korczak i dzieci”.
Zlot TPD
Głównymi celami spotkania były integracja
Szkolnych Kół TPD i wymiana doświadczeń, uczczenie postaci Janusza Korczaka i popularyzacja Jego dorobku, poznawanie miejsc na terenie Gorlic związanych z Januszem Korczakiem oraz II wojną światową, kształtowanie postawy szacunku wobec rówieśników i osób dorosłych, wyrażanie swoich uczuć w sposób społecznie akceptowany, przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania i dbanie o wspólne bezpieczeństwo oraz zachęcanie do aktywnego i pożytecznego spędzania wolnego czasu.

W VII Zlocie SK TPD wzięło udział pięć reprezentacji uczniów wraz z prezesami Szkolnych Kół TPD działających w: MZS nr 1 w Gorlicach, MZS nr 4 w Gorlicach, MZS nr 5 w Gorlicach, SP im. Jana Pawła II w Sitnicy oraz w gorlickiej Placówce Wsparcia Dziennego TPD.

Rozpoczęcie Zlotu miało miejsce pod obeliskiem Janusza Korczaka. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo było nawiązaniem do tematyki I Zlotu SK TPD Wśród Przyjaciół" z 2013 r.
Zajęcia terenowe

Powitania przybyłych gości oraz uroczystego rozpoczęcia Zlotu dokonała Prezes Oddziału Powiatowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gorlicach Stanisława Bąk, a potem oddała prowadzenie Zlotu koordynatorowi – Halinie Trybus.

Uczestnicy poznali tradycje zlotowe, wysłuchali opowieści o postaci Starego Doktora i dzieciach, dla dobra których poświęcił całe życie. Po zapaleniu pod obeliskiem znicza – symbolicznego światła pamięci – reprezentacje wyruszyły na trasę.

Podczas wędrówki uczestnicy zobaczyli tablicę na ścianie budynku przy ul. Korczaka 11, mural „Niepodległe Gorlice” przy ul. M. Rydarowskiej, na którym odszukali rok 1942 i pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej. Odnaleźli mural z menorą na murze kamienicy przy ul. Cichej oraz dowiedzieli się o tablicy na dziedzińcu Ratusza, upamiętniającej kilkoro dzieci zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

Na ścianie budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 2 zobaczyli tablicę poświęconą Urszuli Gruszczyńskiej-Hermachowej nauczycielce, harcmistrzyni, żołnierzowi AK, która zginęła z rąk Niemców w 1943 roku.

W odwiedzanych miejscach pamięci narodowej uczestnicy słuchali w skupieniu opowieści o trudnych czasach II wojny światowej, które odcisnęły swoje piętno na ówczesnych mieszkańcach Gorlic. Symboliczne znicze zapłonęły pod pomnikiem upamiętniającym Zagładę Żydów w Gorlicach i u stóp „Smutnych twarzy” nad rzeką Ropą.

Po wędrówce związanej z odkryciem wielu ważnych miejsc na terenie naszego miasta, wszystkie reprezentacje przybyły do Placówki Wsparcia Dziennego TPD, gdzie czekał na nie ciepły posiłek i gorąca herbata. Po smacznym poczęstunku zebrani wysłuchali fragmentów opowiadania Marka Michalaka pt. „Janusz Korczak Człowiek, który naprawdę rozumiał dzieci”, a potem pożytecznie spędzili czas układając i przedstawiając łamigłówki umysłowe związane tematycznie z Januszem Korczakiem. W końcowej części spotkania wysłuchano krótkich prezentacji o pracy Szkolnych Kół TPD w środowiskach działania.
Spotkanie w TPD

Podsumowania Zlotu dokonała Prezes Stanisława Bąk, która podziękowała dzieciom i dorosłym za aktywny udział oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy. Podczas Zlotu zrealizowano wszystkie zakładane cele. Cała impreza przebiegała w życzliwej atmosferze i przyczyniła się do zacieśniania kontaktów między Szkolnymi Kołami TPD oraz dostarczyła uczestnikom wielu pozytywnych przeżyć.

Źródło: TPD, Halina Trybus