Od 1 lipca br. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Gorlicach realizuje projekt „VIII Korona Gór Polski – Gorlickim Dzieciom”, którego autorem jest gorliczanka, Wiesława Brudniak – 7-krotna zdobywczyni Korony Gór Polski.
Projekt zakłada nie tylko zdobycie przez autorkę VIII Korony Gór Polski, ale również włączenie w realizację projektu gorlickich dzieci. To z nimi autorka zaplanowała wspólne wędrówki po koronnych szlakach i zdobycie niektórych szczytów.
Pani Wiesława swoimi działaniami pragnie upowszechniać turystykę górską wśród dzieci i młodzieży, propagując tym samym aktywną i zdrową formę spędzania wolnego czasu. Adresatami projektu są wychowankowie Placówki Wsparcia Dziennego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gorlicach oraz uczniowie gorlickich szkół podstawowych.
Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla.
W czerwcu br. została utworzona otwarta dziecięca grupa turystyczna „Młodzi Turyści”, którą już od sierpnia można było spotkać na górskich szlakach. Jej opiekunem jest Pani Wiesława. W pierwszym etapie realizacji projektu udział wzięły dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego TPD. Zorganizowane zostały trzy wyjazdy.
6 sierpnia br. „Młodzi Turyści” wędrowali szlakami Gór Świętokrzyskich, zdobywając koronny szczyt – Łysicę. Trasa wiodła z miejscowości Święta Katarzyna, obok kapliczki i źródełka św. Franciszka, przez liczne kładki i gołoborze. Była bardzo malownicza i urozmaicona. Wszyscy pokonali ją bez zadyszki, skupieni na każdym stawianym kroku, gdyż miejscami było mokro i ślisko. Tu smartfon nie był potrzebny. Po trudach wędrówki nastąpiła chwila odpoczynku i relaksu – grill w tradycyjnej świętokrzyskiej zagrodzie, Chacie Kaka w Kakoninie.
14 sierpnia br. „Młodzi Turyści” pojawili się na pienińskich szlakach, by zdobyć Wysoką. Tym razem grupę prowadził przewodnik PTTK Oddział Gorlice, Emil Kania. Dzieci rozpoczęły wędrówkę w Jaworkach. Maszerowały przez najsłynniejszy i najpiękniejszy pieniński „Wąwóz Homole”, będący rezerwatem przyrody. Wąwóz urzekł dzieci – wysokie wapienne skały, a w dole wijący się potok. Trasa kilkakrotnie przecinała wody potoku prowadząc po klimatycznych mostkach. Piękne polany i ciekawa formacja skalna „Kamienne Księgi” dopełniły ten urokliwy i niezapomniany obraz pienińskiego szlaku.
28 września br. „Młodzi Turyści” wyruszyli na swój najtrudniejszy górski szlak – naszą Królową Beskidu Niskiego Lackową. Gdy znaleźli się w Izbach – Bielance na horyzoncie zobaczyli ogromną górę, podobała im się. Tylko, czy to na tą górę mamy wyjść? Weszli. Ostatnie podejście było strome i kilkoro dzieci się przeraziło, ale dały radę i w komplecie zameldowały się na szczycie Lackowej. To była piękna chwila – na ich twarzach, mimo zmęczenia, pojawił się uśmiech. To dla takich chwil warto chodzić po górach i zdobywać szczyty!
Wyjazdy cieszyły się dużą popularnością. To dla dzieci nowa i ciekawa forma spędzania wolnego czasu, ale zarazem wymagająca, ucząca odpowiedzialności za siebie i innych, kształtująca charakter.
Podsumowując wyjazdy autorka projektu powiedziała: „Jestem z Was bardzo dumna i serdecznie wam gratuluję. Uwierzyliście w siebie, pokonaliście własne słabości, osiągnęliście cel, a przy okazji dobrze się bawiliście. Jesteście super!”
Dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego TPD zakończyły swoją przygodę z projektem. Teraz do udziału zapraszamy uczniów gorlickich szkół podstawowych! Już w październiku zostaną dla nich zorganizowane prelekcje „Korona Gór Polski i jej koronne szczyty”, aby na wiosnę, w pełni świadomi, mogli wyruszyć na górskie szlaki.
Wyjazdy dzieci wspierał: Burmistrz Miasta Gorlice, Bank Spółdzielczy w Gorlicach, PTTK Oddział Gorlice, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych”.
Tekst i foto: Wiesława Brudniak