Wiadomości

Piątek, 17 maja 2024

Prof. Jan Pisuliński o akcji „Wisła” i postanowieniu IPN - naukowy wykład w Ruskiej Bursie

Pół roku temu Instytut Pamięci Narodowej stwierdził, że, parafrazując – nic złego nie stało się Łemkom i Ukraińcom, że doświadczyli akcji „Wisła” i tylko na dobre im to wyszło. Nie może być zgody na fałszowanie historii. Profesor Jan Pisuliński wyjaśni dlaczego.

„Moje wystąpienie będzie polemiką z fałszywymi treściami zawartymi w postanowieniu prokuratorki oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie z 24 listopada 2023 r., dotyczącymi genezy, przebiegu i konsekwencji akcji «Wisła»” – podaje prof. Jan Pisuliński.

„Postanowienie to zostało oparte na wąskiej podstawie źródłowej, selektywnie wybranych źródłach oraz na zaledwie jednej ekspertyzie napisanej przez osobę, którą w żadnym zrazie nie można uznać za specjalistę w zakresie akcji «Wisła». Zawiera szereg przekłamań, manipulacji i sprzeczności w argumentacji. Z treści postanowienia wynika jednoznacznie, że było ono pisane «pod tezę», tj. w celu uzasadnienia z góry przyjętego założenia, że akcja «Wisła» nie tylko nie była zbrodnią komunistyczną, ale wręcz dobrodziejstwem dla objętej nią ludności ukraińskiej i rodzin mieszanych” – uzupełnia profesor.

Wykład pt. „Postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie akcji «Wisła» – czemu nie można się zgodzić z jego treścią?” odbędzie się w budynku Stowarzyszenia „Ruska Bursa” w Gorlicach w piątek 24 maja 2024 r. o godzinie 18:00.

Dr hab. Jan Pisuliński, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego (ur. 1968 r.) – polski historyk, specjalizujący się w historii powszechnej po 1918 roku, nauczyciel akademicki, autor m.in. monografii „Akcja Specjalna «Wisła»” oraz „Przesiedlenie ludności ukraińskiej z Polski do USRR w latach 1944-1947”.

Jest absolwentem studiów historycznych w WSP w Rzeszowie oraz Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 1992 roku związany w rzeszowskim środowiskiem akademickim. Najpierw pracował na stanowisku asystenta w Zakładzie Historii Najnowszej Powszechnej Instytutu Historii WSP w Rzeszowie. W latach 2000-2011 był zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Najnowszej. W latach 2000-2005 pracował również w Biurze Edukacji Publicznej Oddziału IPN w Rzeszowie. Od 2011 r. pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Historii UR, a od 2012 r. kieruje Zakładem Historii Najnowszej IH UR.

Prof. Jan Pisuliński jest członkiem Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków i Polsko-Ukraińskiej Komisji Historyków dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917-1921, stypendystą Fundacji Lanckorońskich z Brzezia (2016). Od 2016 r. pełni funkcję wiceprezesa rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
plakat
Tekst: Stowarzyszenie Ruska Bursa