W dniach od 17 do 28 stycznia w Placówce Wsparcia Dziennego i Świetlicy Osiedlowej TPD w Gorlicach zorganizowano ferie zimowe.
Podczas dwutygodniowego wypoczynku, dzieci spotykały się, aktywnie spędzały czas wolny oraz uczestniczyły w różnych atrakcjach – między innymi we wspólnych zabawach integracyjnych, grach dydaktycznych, stolikowych, budowaniu z kloców lego.
Zorganizowano również warsztaty myślenia wizualnego, które prowadziła Urszula Lizak – trenerka TUS. Pod jej kierunkiem dzieci rysowały bałwanka, dorysowywały obrazek do koła i tworzyły ikonki w szablonie puzzli. Wykazały się kreatywnością i aktywnością. Powstałe prace wyeksponowano na tablicy w szatni.
Razem z Agnieszką Dudą – kierownikiem i Agnieszką Krupą – wychowawcą placówki odbyła się wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, gdzie zostały zorganizowane warsztaty edukacyjne „Zaprogramuj robota", które przeprowadził Daniel Sokołowski. Sterowanie robotami było doskonałą zabawą dla dzieci, dzięki której mogły rozwinąć swoją wyobraźnię przestrzenną.
Odwiedzono także miejsce pamięci narodowej „Sklarczykówkę". Wychowawcy zwrócili szczególną uwagę na ważny dla naszego miasta dzień – 17 stycznia – obchodziliśmy wtedy 77. rocznicę zakończenia okupacji niemieckiej w Gorlicach.
W kolejnych dniach ferii dzieci brały udział w warsztatach „Igraszki matematyczne", które odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej, pod kierunkiem Małgorzaty Janusz – Nowickiej. Na zajęciach poznano znaczenie słów: inflacja, konto bankowe, przelew, manko, kredyt, procent. Tworzono budżet domowy dysponując określoną kwotą pieniędzy. To był dzień aktywnego myślenia matematycznego.
W ramach programu „Żółty Talerz” finansowanego przez Kulczyk Foundation z przygotowanych owoców (banan, jabłko, winogrono, arbuz, gruszka, borówki, mandarynki, ananas) komponowano sałatki według własnego pomysłu. Było to idealne i zdrowe danie na drugie śniadanie. Następnie na zajęciach plastycznych wykonano prace z wykorzystaniem płatków kosmetycznych „Wesołe bałwanki".
Dzieci uczestniczyły także w „Gazetowej bitwie na śnieżki", która sprawiła wiele radości, śmiechu i rywalizacji.
Uczczono również Dzień Babci i Dziadka. Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem wykonywały serduszka z masy porcelanowej oraz układały życzenia, które wręczyły swoim Babciom i Dziadkom, jako wyraz wdzięczności i miłości.
Zorganizowano także zajęcia muzyczne „Odkrywamy świat muzyki". Dzieci uczyły się wydawać dźwięki na bum bum rurkach – nowo zakupionych instrumentach. Muzykowanie było dedykowane Kochanym Babciom i Dziadkom.
W drugim tygodniu ferii, pod okiem Kingi Ludwin – przedstawicielki Firmy Inima Carpatica, tworzyły biżuterię z kolorowych, drewnianych koralików. To były niezwykle EKOkreatywne warsztaty. Samodzielnie projektowały swoje prace, a później wykonywały je z wielkim zaangażowaniem oraz w skupieniu. Powstały przepiękne i oryginalne ozdoby m.in.: kolorowe bransoletki ze swoim imieniem, naszyjniki lub breloczki.
W ramach ogólnopolskiej kampanii pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku" i akcji „Bezpieczne ferie", odwiedził nas Tomasza Toczka – starszy aspirant, dzielnicowy „Osiedla Młodych". Podczas spotkania wychowankowie zapoznali się z zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku m.in.: jak korzystać z uroków zimy?, jak się zachować, gdy zdarzy się wypadek?, a jak, gdy się zgubimy wędrując po górach? i o tym, że nie można wchodzić na kruchy lód. Dzięki temu dzieci wzbogaciły i poszerzyły swoją wiedzę na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem obowiązujących przepisów, w tym m.in.: obowiązek jazdy na nartach w kasku ochronnym przez osoby do 16. roku życia. Na koniec dzieci otrzymały edukacyjne ulotki.
Kolejny dzień ferii dzieci spędziły bardzo aktywnie. Najpierw korzystając ze sprzyjającej pogody i śniegu, na pobliskiej górce urządziły wspólne zabawy zimowe. Były to zjazdy z górki na sankach i jabłuszkach, lepienie bałwanków, a nawet zorganizowały mini kulig. Po powrocie, zainspirowani zimową aurą, wykonały prace plastyczne pt. „Zimowy krajobraz". Powstały piękne obrazki, malowane farbą plakatową, które wyeksponowane zostały na tablicach ściennych w świetlicy.
Dzieci brały udział w warsztatach recyklingowych, gdzie z plastikowych butelek i bibuły wykonywano „Cudaczka". Powstały piękne kolorowe zabawki wg dziecięcych pomysłów.
Gościliśmy Wojciecha Wójcika – lekarza weterynarii oraz Katarzynę Kosińską – technika weterynarii z przychodni Weterynaryjnej ANIMED. Przeprowadzili bardzo ciekawą prelekcję nt. pracy weterynarza i zasad postępowania ze zwierzętami. Uczestnicy mogli obejrzeć narzędzia, jakimi posługuje się weterynarz badając zwierzę lub wykonując skomplikowaną operację ratującą życie naszym pupilom. Zdobyte informacje pomogą lepiej dbać o nasze zwierzaki.
W kolejnym dniu ferii dzieci wykonywały również maski karnawałowe, wykorzystując papierowe talerzyki, kolorowe piórka, brokat. Powstały przepiękne, pomysłowe prace.
Ostatni dzień ferii zakończył się wspólną zabawą karnawałową. Najpierw dzieci dekorowały świetlicę: wieszały balony, serpentyny. Później odbyła się wspólna zabawa, która przebiegała w rytmie ulubionych utworów muzycznych. Zorganizowano także zabawne konkursy np. „Gorące krzesełka”, „Zatańcz jak…”. Było zabawnie, muzycznie i rozrywkowo.
Na koniec ferii Stanisława Bąk – wiceprezes Zarządu, dokonała podsumowania wspólnie spędzonego czasu, który szybko upłynął, ale pozostawił dzieciom z pewnością miłe wspomnienia, bo w ciekawy sposób spędziły czas wolny. Było radośnie, aktywnie, bezpiecznie i kreatywnie, dzieci nie miały czasu na nudę.
Wiceprezes przekazała podziękowania wychowawcom, rodzicom, jak również osobom, wspierającym nas przy realizacji oferty programowej ferii. Dzieci otrzymały nagrody za udział w konkursie plastycznym „Zimowy pejzaż” oraz za aktywny udział w zajęciach w czasie trwania ferii.
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gorlicach przekazuje podziękowanie Burmistrzowi Miasta Gorlice, za otrzymane środki finansowe na realizację zadania publicznego w 2022 r., w ramach którego prowadzona jest Placówka i Świetlica.
Źródło: Placówka Wsparcia Dziennego TPD